Od 1 września 2022 r. obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci od 7 roku życia (dzieci urodzone w 2015 roku). Zgodnie z ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.) obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.
Na wniosek rodziców, naukę w szkole podstawowej może rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat (urodzone w 2016 r.), jeżeli w roku szkolnym 2021/2022 korzystało z wychowania przedszkolnego albo posiada opinię Poradni Psychologiczno - Pedagogicznejo możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Rekrutacji podlegają dzieci urodzone w 2015 roku:
1. do szkoły obwodowej - dziecko przyjęte jest z urzędu na podstawie zgłoszenia złożonego w terminie od 01.03.2022 r. do 11.03.2022 r.
2. do szkoły spoza obwodu – dziecko bierze udział w rekrutacji i rodzic musi złożyć wniosek rekrutacyjny w terminie od 01.03.2022 r. do 11.03.2022 r.
(Rekrutacja dzieci spoza miasta Pionki możliwa będzie tylko w przypadku, gdy szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami).
Wzory dokumentów stosowanych przy rekrutacji określa Zarządzenie nr 15/2022 Burmistrza Miasta Pionki z dnia 27 stycznia 2022 r. w sprawie wprowadzenia wzorów dokumentów stosowanych przy rekrutacji do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, na rok szkolny 2022/2023, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Pionki.
WAŻNE! W przypadku podjęcia decyzji o nauce dziecka w szkole innej niż obwodowa, rodzic zobowiązany jest do niezwłocznego pisemnego powiadomienia szkoły obwodowej o miejscu realizacji obowiązku szkolnego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego, publiczne szkoły podstawowe, są szkołami obwodowymi. Szkoła obwodowa, to szkoła, w rejonie miejsca zamieszkania dziecka, w której ma ono zagwarantowane miejsce do nauki.
Wszystkie druki: zgłoszenie dziecka do szkoły, wniosek do klasy I i załączniki (oświadczenia rodziców) dostępne są w szkołach lub na stronie: www.pionki.pl w zakładce: mieszkaniec/oświata.
Prosimy rodziców dziecka, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub inną opinię Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej o dostarczenie dokumentu do szkoły przy składaniu zgłoszenia lub wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły.
Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w oparciu o kryteria ustawowe oraz kryteria organu prowadzącego - określone w uchwale nr LIII/379/2018 Rady Miasta Pionki z dnia 9 stycznia 2018 r.
Spełnienie ww. kryteriów, rodzice potwierdzają składając oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Niezależnie od liczby wybranych szkół w preferencjach, rodzice składają wniosek o przyjęcie dziecka, tylko do szkoły pierwszego wyboru, tj. tej umieszczonej na pierwszym miejscu na liście preferencji. Do wniosku rodzic dołącza dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, jeżeli dziecko takie posiada.
Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest również w oparciu o Zarządzenie nr 14/2022 Burmistrza Miasta Pionki z dnia 27 stycznia 2022r. w sprawie określenia terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2022/2023 do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Pionki.
Jeżeli rodzic nie złoży w wyznaczonym terminie oświadczenia, potwierdzającego podjęcie nauki w wybranej szkole, świadomie rezygnuje z miejsca w tej szkole.
Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ubiegające się o przyjęcie do klasy I biorą udział w rekrutacji na zasadach ogólnych. Dokumentem niezbędnym do przyjęcia do oddziału integracyjnego jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną, które należy złożyć w wybranej szkole. Rodzic dziecka, które na dzień składania zgłoszenia/wniosku nie posiada orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, ale jest w trakcie badania w Poradni, proszony jest o poinformowanie o tym szkoły. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może być złożone w postaci kopii, poświadczonejza zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.
Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, na wniosek rodziców, odracza rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny.
Wniosek ten składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, nie później niżdo dnia 31 sierpnia. Do wniosku dołącza się opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, z której wynika potrzeba odroczenia spełnienia przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, spełnianie obowiązku szkolnego, może być odroczone, nie dłużej niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat. Wniosek można złożyć ponownie w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 8 lat. Do wniosku dołącza się orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Dziecko, które do czasu rozpoczęcia rekrutacji nie otrzymało jeszcze odroczenia obowiązku szkolnego musi wziąć udział w rekrutacji do I klasy. Rodzic dziecka, który stara się lub będzie starał się o odroczenie obowiązku szkolnego dziecka, proszony jest o przekazanie tej informacji dyrektorowi szkoły obwodowej.
Rodzice dzieci nieprzyjętych do I klasy szkoły podstawowej, mają prawo wystąpienia do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
W terminie 7 dni od otrzymania uzasadnienia rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej. Na rozstrzygnięcie dyrektora placówki służy skarga do sądu administracyjnego.
UWAGA!
Dokumenty, będące załącznikami do wniosku składane są w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu, zgodnie z art. 76a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeksu postępowania administracyjnego. Dokumenty te, mogą być składane także w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.
UWAGA!
Na podstawie ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.) wniosek pozostaje bez rozpatrzenia gdy w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania nie zostaną usunięte wszelkie braki.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO SZKÓŁ