Z uwagi na malownicze położenie na skraju Puszczy Kozienickiej, Pionki są naturalną bazą turystyczno-wypoczynkową. Największym walorem Puszczy jest jej naturalne bogactwo fauny i flory oraz różnorodność występujących form ukształtowania terenu. Znaczną jej część porastają starodrzewia dębowe i jodłowe. W celu zapewnienia odpowiedniej ochrony terenu przylegającego do Pionek, w najcenniejszej część Puszczy Kozienickiej stworzono Kozienicki Park Krajobrazowy. Powierzchnia całego parku wynosi 26233,83 ha, a jego otulina obejmuje teren o powierzchni 36009,31 ha.
W otulinie tego Parku znajdują się dogodne miejsca do wypoczynku. Walory przyrodnicze terenu stwarzają możliwość rozwoju specjalistycznych form turystyki, organizowania zielonych szkół, obozów badawczych dla dzieci i młodzieży, obozów treningowych dla sportowców itp.
Położenie miasta przy Puszczy Kozienickiej umożliwiło wytyczenie szlaków leśnej turystyki pieszej i rowerowej z licznymi walorami turystyczno-krajobrazowymi. Bogata szata roślinna, niepowtarzalne krajobrazy przyciągają uwagę znawców turystyki. Na terenie miasta są szlaki turystyki pieszej: żółty 24 km przez Puszczę Kozienicką, zielony Pionki-Radom oraz ścieżka dydaktyczno przyrodnicza w rezerwacie przyrody „Źródło Królewskie”. Do turystyki wodnej wykorzystywany jest zbiornik wodny „Staw Górny” na rzece Zagożdżonce.
Obecna Puszcza Kozienicka jest częścią dawnej Puszczy Radomskiej liczącej niegdyś około 60 000 ha i rozciągającej się w średniowieczu wokół Radomia, w międzyrzeczu Pilicy, Wisły i Kamiennej. Kozienicki Park Krajobrazowy powstał w celu ochrony jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce środkowej. Park obejmuje 26233,83 ha Puszczy z najcenniejszymi drzewostanami o naturalnym charakterze. Na specjalne podkreślenie urody krajobrazu puszczańskiego zasługują cieki wodne, spośród których najpiękniejsza jest pradolina rzeki Zagożdżonki w okolicach Pionek. Przez teren Parku przebiega 19 pieszych szlaków turystycznych oraz 2 kołowe. Wiele miejscowości położonych w samej Puszczy, a także w jej obrzeżu znanych jest ze swych walorów klimatycznych.
Najcenniejsze i najbardziej naturalne ekosystemy leśne zostały objęte ochroną jako rezerwaty przyrody reprezentujące najciekawsze i najbogatsze zbiorowiska roślinne. Łącznie zajmują 1267,92 ha. Najstarsze i najładniejsze drzewa zostały uznane za pomniki przyrody. Ich wiek waha się od 150 do 500 lat. Około 80% drzewostanów stanowi sosna zwyczajna, poza nią występuje: jodła, dąb szypułkowy, olcha czarna, świerk pospolity, brzoza, buk i modrzew. Na terenie Parku ochroną pomnikową objęto 209 obiektów. Są to drzewa rosnące pojedynczo i w grupach. Z roślinności zielnej występuje wiele gatunków rzadkich i chronionych: przebiśnieg, wąkrota, storczyk, pełnik, lilia złotogłów, widlak, zdrojówka i bluszcz. Opracowania ornitologiczne wskazują na bytowanie ponad 218 gatunków ptaków, w tym 147 lęgowych m.in. gil, zimorodek, bocian czarny, orlik krzykliwy, puszczyk, lelek, żuraw oraz łabędź niemy. Do „Polskiej księgi zwierząt” wpisanych jest 28 gatunków występujących na terenie Puszczy. Ssaki reprezentowane są przez 58 gatunków w tym 29 chronionych. Żyją tu: łosie, daniele, sarny, borsuki, lisy, dziki, kuny.
Na terenie Puszczy znajdują się liczne miejsca pamięci narodowej, odzwierciedlające często tragiczne losy ludzi walczących o wolność Ojczyzny, m.in. pomnik Mauzoleum I Pułku Legionistów wzniesiony w 1933 roku na stacji kolejowej PKP Żytkowice, gdzie złożono prochy 150 poległych Legionistów, pogrzebanych w rozrzuconych po okolicy mogiłach. Na tablicy głównej wyryty jest napis „Tu śpią snem wiecznym żołnierze I-szej Brygady Legionów polegli w walce o niepodległość Polski pod Anielinem i Laskami. 22–26 X 1914 roku. Obywatele wolnej Rzeczypospolitej. 1933”.
Celom edukacyjnym służy ośrodek muzealny „Izba Dydaktyczna” w Augustowie, którą rocznie odwiedza ok. 4000 osób. "Izba Dydaktyczna" w Augustowie została utworzona w 1993 r. Zlokalizowana jest w centrum Puszczy Kozienickiej, przy trasie Radom – Kozienice w wiosce Augustów i mieści się w starej, pochodzącej z 1905 roku leśniczówce. W budynku ośrodka znajduje się pracownia przyrodnicza oraz pomieszczenia wystawiennicze, gdzie prezentowane są: sylwetki leśników związanych z Puszczą Kozienicką, dokumenty, mapy, zdjęcia, dawne narzędzia leśne oraz pamiątki historyczne. Znajdują się też eksponaty dermoplastyczne ptaków i ssaków występujących na tym terenie, w zainscenizowanych, charakterystycznych dla siebie ekosystemach oraz dziuple, gniazda, gałęzie drzew i krzewów ze śladami żerowania różnych gatunków zwierząt itp. Obok ośrodka edukacyjno-muzealnego jest ogród botaniczny i ekspozycja terenowa. W granicach Parku znajduje się 25 obiektów zabytkowych: kościoły, cmentarze, parki, zespoły pałacowe i budynki gospodarcze.