W Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach została utworzona Izba Czarnej Płyty, gdzie zgromadzono zbiory związane z tłocznią płyt gramofonowych „Pronit”.
W 1956 roku w Zakładach Chemicznych „Pronit” w Pionkach rozpoczęto produkcję masy KG – 50 (polichlorku winylu) do wytwarzania wolnoobrotowych płyt gramofonowych, według receptury opracowanej w Instytucie Chemii Organicznej w Warszawie z udziałem pronitowskich chemików.
„Pronit” był w tym czasie jedynym w Polsce producentem masy płytowej.
Tłocznia przez ponad trzy dekady (w latach 1957-1991) produkowała płyty gramofonowe dla odbiorców muzycznych w całej Polsce, zazwyczaj na zlecenie ówczesnych wydawnictw muzycznych, a w końcowej dekadzie produkcji także pod własnym wydawnictwem.
Pionki stały się miastem, gdzie w prawie każdym domu znajdowała się pokaźna kolekcja płyt z „Pronitu” (pochodziły z odpadów produkcyjnych – nie spełniały wymagań kontroli jakości, a czasem były to pełnowartościowe płyty wynoszone przez pracowników za cichym przyzwoleniem kierownictwa).
Pracownicy „Pronitu”, „Dozachemu” oraz „Chemimetalu” na co dzień słuchali audycji zakładowej rozgłośni, która odtwarzała świeżo nagrane płyty, zazwyczaj jeszcze przed ich oficjalną premierą.
Do Pionek często przyjeżdżali muzycy, których nagrania były tłoczone w „Pronicie” i wykonywali koncerty w miejscowym domu kultury lub w hali sportowej.
Charakterystyczne logo wytwórni – wyraz „Pronit” oraz stylizowany słowik był rozpoznawalny w całym kraju i kojarzony z Pionkami.
Zapraszamy do zwiedzania Izby Czarnej Płyty oraz przekazywania kolejnych eksponatów.