Rewitalizacja według ustawy z dnia 9 października 2015 r.:
Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji"
Najważniejsza zmiana w dotychczasowym postrzeganiu rewitalizacji dotyczy kwestii zintegrowanego działania, czyli podejścia całościowego poprzez powiązanie wzajemnie przedsięwzięć obejmujących łącznie kwestie społeczne, ekonomiczne, przestrzenne, infrastrukturalne, środowiskowe oraz kulturowe. Jednocześnie wszystkie działania powinny być prowadzone w sposób zaplanowany oraz zintegrowany poprzez program rewitalizacji.
20.01.2016 Dariusz Dygas
Rewitalizacja na Mazowszu
Kompleksowa rewitalizacja obszarów zdegradowanych, na realizację której będzie można uzyskać wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, musi przede wszystkim pobudzać aktywność środowisk lokalnych i stymulować współpracę na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego, a także przeciwdziałać zjawisku wykluczenia w obszarach zagrożonych patologiami społecznymi.
Podejmowane inicjatywy powinny prowadzić do polepszenia jakości życia mieszkańców, w tym zwiększenia ich szans na zatrudnienie. Ponadto powinny pozwolić na trwałą odnowę rewitalizowanego obszaru, poprawę ładu przestrzennego, stanu środowiska i zabudowy, poprzez zastosowanie wysokiej jakości rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych.
Działania te w efekcie powinny przyczynić się do ożywienia rewitalizowanych obszarów, nadania im nowych funkcji, podniesienia ich atrakcyjności, co w konsekwencji wiązać się będzie ze zwiększeniem zainteresowania tym obszarem mieszkańców a także turystów i inwestorów .
Narzędzia niezbędne do skutecznego planowania i wdrażania programów rewitalizacyjnych znajdują się w rękach gmin, ponieważ większość spraw publicznych i przestrzennych o znaczeniu lokalnym to kompetencje samorządu terytorialnego.
Przygotowanie projektów rewitalizacyjnych jest procesem trudnym i długotrwałym. Z tego względu Zarząd Województwa Mazowieckiego przyjął zaproszenie Ministra Rozwoju do współpracy wspierającej gminy w uruchomieniu procesów zmierzających do rewitalizacji obszarów zdegradowanych, poprzez pomoc w przygotowaniu lub zaktualizowaniu programów rewitalizacji. W tym celu 8 grudnia 2015 r. podpisano umowę na działania wspierające gminy, współfinansowaną ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
20.01.2016 Dariusz Dygas
Konkurs dotacji dla gmin województwa mazowieckiego na opracowanie lub aktualizację programów rewitalizacji
Zarząd Województwa Mazowieckiego zaprasza do udziału w konkursie na dofinansowanie działań w zakresie przygotowania lub aktualizacji programów rewitalizacji zdegradowanych obszarów gmin miejskich, wiejskich oraz miejsko-wiejskich województwa mazowieckiego.
Instytucją ogłaszającą konkurs w imieniu Województwa jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
Konkurs ma na celu wsparcie gmin w uruchomieniu procesów zmierzających do rewitalizacji obszarów zdegradowanych, upowszechnienie rozumienia rewitalizacji jako procesu kompleksowych, interdyscyplinarnych przemian ukierunkowanych na wyprowadzenie z kryzysu obszarów zdegradowanych oraz wzmocnienie zdolności gmin do tworzenia mechanizmów partycypacji społecznej.
28.01.2016 Dariusz Dygas
Wnisek o przynanie dotacji
Gmina Miasto Pionki złożyło wniosek na Przygotowanie Programu Rewitalizacji Miasta Pionki. Wniosek zorganizowany jest przez Województwo Mazowieckie i Ministerstwo Rozwoju.
Wnioskowana kwota dotacji 141 381 zł
Wkład własny 15.709 zł
Łączna wartość projektu 157 090 zł
Dariusz Dygas 15.02.2016
Ocena formalna wniosków
W dniu 4 marca 2016 roku zakończona została ocena formalna wniosków o przyznanie dotacji na dofinansowanie działań w zakresie przygotowania lub aktualizacji programów rewitalizacji zdegradowanych obszarów gmin miejskich, wiejskich oraz miejsko-wiejskich województwa mazowieckiego. Ocena została przeprowadzona w oparciu o Regulamin Konkursu Dotacji oraz Regulamin pracy Komisji Konkursowej.
Konkurs dotacji jest organizowany przez Województwo Mazowieckie oraz Ministerstwo Rozwoju i jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Instytucją odpowiedzialną za przeprowadzenie konkursu jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.
Do oceny merytorycznej zostały skierowane 103 wnioski złożone przez gminy z obszaru województwa mazowieckiego.
www.funduszedlamazowsza.eu/g2/oryginal/2016_03/ef986e2a4921ee7b4276bb5a0f94a70a.pdf
10.03.2016
Pieniądze na rewitalizację
19 kwietnia 2016 roku Zarząd Województwa Mazowieckiego zatwierdził listę gmin, które otrzymają dotację celową na przygotowanie programów rewitalizacji (konkurs dotacji na opracowanie lub aktualizację programów rewitalizacji dla gmin województwa mazowieckiego).
Ponad 86 tysięcy złotych otrzyma Miasto Pionki projekt pn. Opracowanie Programu Rewitalizacji Miasta Pionki na lata 2016-2022.
Pieniądze na ten cel pochodzą z konkursu ogłoszonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych a stosowny wniosek przygotował Wydział Strategii i Rozwoju.
Konkurs miał na celu wsparcie gmin w uruchomieniu procesów zmierzających do rewitalizacji obszarów zdegradowanych, upowszechnienie rozumienia rewitalizacji jako procesu kompleksowych, przemian ukierunkowanych na wyprowadzenie z kryzysu obszarów zdegradowanych oraz wzmocnienie zdolności gmin do tworzenia mechanizmów partycypacji społecznej.
Realizacja programu ma przyczynić się do ożywienia rewitalizowanych obszarów, nadania im nowych funkcji, podniesienia ich atrakcyjności, co w konsekwencji wiązać się będzie ze zwiększeniem zainteresowania tym obszarem mieszkańców a także turystów i inwestorów .
Całkowita wartość projektu 95. 940 zł
Dofinansowane 86.346 zł
Wkład własny 9.594 zł
20.04.2016 Darek Dygas
Zapytanie ofertowe
W imieniu zamawiającego, tj. Gminy Miasto Pionki, zapraszam do złożenia oferty na Opracowanie Programu Rewitalizacji dla Gminy miasta Pionki na lata 2016 - 2022.
Szczegóły w poniższych plikach.
29.07.2016r Dariusz Dygas
Informacja o Wyborze Wykonawcy Programu Rewitalizacji dla Gminy Miasta Pionki
Urząd Miasta Pionki informuje, iż w wyniku procedury o udzielenie zamówienia na Opracowanie Programu Rewitalizacji dla Gminy miasta Pionki na lata 2016 - 2022
została wybrana oferta Fundacja Cultura Civica za cenę brutto 43.500 zł.
17.08.2016 r. Dariusz Dygas
KONSULTACJE SPOŁECZNE PROGRAMU REWITALIZACJI MIASTA PIONKI
Zapraszamy na konsultacje społeczne Programu Rewitalizacji Miasta Pionki na lata 2016- 2022. Liczymy na Państwa aktywny udział oraz liczne propozycje i uwagi dotyczące tematyki rewitalizacji.
30.08.2016 Dariusz Dygas
KONSULTACJE SPOŁECZNE
Serdecznie zapraszamy do składaniu pomysłów i wniosków do działań rewitalizacyjnych.
Zachęcamy również do wzięcia udziału w badaniach ankietowych związanych z rewitalizacją obszaru miasta Pionki.
Państwa zdanie w tym temacie pozwoli nam poznać bliżej oczekiwania i pomysły mieszkańców na rewitalizację terenów w naszym mieście. Umożliwi to nam również opracowanie programu rewitalizacji i podjęcie działań w zakresie pozyskiwania europejskich funduszy na realizację projektów. Celem rewitalizacji jest poprawa zdegradowanych obszarów miejskich powiązana z ich aktywizacją społeczną.
Wypełnione ankiety prosimy wrzucić do skrzynki, znajdującej się na Biurze Obsługi na parterze w Urzędzie Miasta Pionki lub przesłać na adres mailowy rozwoj@pionki.pl
Ankieta do pobrania poniżej.
Obszary wyznaczone do rewitalizacji na terenie miasta Pionki
Obszary wyznaczone do rewitalizacji na terenie miasta Pionki
Więcej o wyznaczonych obszarach oraz o kryteriach ich wyznaczania w poniższym pliku: Obszary .
Dariusz Dygas Pionki, 31.10.2016r
Program Rewitalizacji Miasta Pionki na lata 2016-2022
Program znajduje się na stronie: http://bip.pionki.pl/strona-367-uchwala_nr_xli_a_274_2017_rady_miasta.html
Dariusz Dygas Pionki, 30.05.2017 r.