Ciekawostki
Najwcześniejsze wzmianki o Puszczy Kozienickiej pochodzą z 1224 roku.
Puszcza Kozienicka leży na historycznym szlaku komunikacyjnym Kraków – Wilno, którym wielokrotnie podróżowali posłowie, kupcy i politycy.
Z zapisków historycznych wynika, że książę Litewski, późniejszy Król Polski – Władysław Jagiełło przemierzał te tereny 23 razy.
Puszcza Kozienicka była tradycyjnym rejonem polowań Jagiellonów na tury, żubry, niedźwiedzie i inną grubą zwierzynę.
W 1927 Państwowa Wytwórnia Prochu i Materiałów Kruszących wybudowała hotel męski „Lampart” – obecnie w budynku mieści się Urząd Miasta.
W okresie międzywojennym w Pionkach funkcjonowała największa w Europie fabryka zbrojeniowa, a w okresie powojennym zakłady te były największym na Świecie producentem płyt gramofonowych.
W okresie międzywojennym Pionki były jednym z najnowocześniejszych miasteczek w Polsce (ok. 7 tys. ludności). W kilkutysięcznym mieście w ciągu zaledwie kilku lat wybudowano: kryty basen, szpital oraz kasę chorych, pocztę, hotel, posterunek policji, Kasyno, szkoły, dworzec kolejowy itp.
7 października 1954 roku Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, które weszło w życie dnia 13 listopada 1954 roku Pionki otrzymały prawa miejskie.
W 2006r miasto Pionki otrzymało wyróżnienie "GMINA FAIR PLAY" – certyfikowana lokalizacja
W zabytkowym budynku Kasyna powstaje jedyne w Polsce Muzeum Czarnej Płyty.