Środowiskowy Dom Samopomocy w Pionkach;
Jednostka prowadząca: Gmina Miasto Pionki
Adres: ul. Jordanowska 1; 26-670 Pionki
Tel/fax: 48 612-18-10; 510 448 813
Adres e-mail: sds@mopspionki.pl
Imię i nazwisko kierownika: Aneta Paluch-Szczepanik
Typ: ŚDS typu B
Liczba miejsc: 25
Godziny funkcjonowania: 7.30 – 15.30
Informacje o ŚDS w Pionkach
Środowiskowy Dom Samopomocy w Pionkach jest placówką samorządową o charakterze lokalnym, powołaną w 1999roku przez Wojewodę Mazowieckiego.
Na dzień dzisiejszy dom spełnia wszystkie standardy określone w rozporządzeniu MPiPS z dnia 9 grudnia 2010r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy.
ŚDS w Pionkach funkcjonuje w wolnostojącym budynku - na 1 piętrze, zajmując powierzchnię użytkową 407,11m2; Budek, zlokalizowany w centrum działki z pięknym strarodrzewem, ŚDS dzieli z Miejskim Żłobkiem. Całość jest ogrodzona, zlokalizowana z daleka od ruchliwych ulic.
Uczestnicy do placówki kierowani są na mocy decyzji administracyjnych wydawanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pionkach. Pobyt w placówce jest pobytem odpłatnym, uzależnionym od aktualnej sytuacji życiowej i bytowej danego uczestnika, związana ściśle z tzw. kryterium dochodowym.
ŚDS w Pionkach, jest specjalistyczną placówką dziennego pobytu dla osób z deficytami intelektu prowadząc szeroko rozumianą rehabilitację i rewalidację społeczną poprzez terapię zajęciową i treningi umiejętności społecznych, których nadrzędnym celem jest kształtowanie i utrwalanie u dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną umiejętności w zakresie samoobsługi oraz życia w społeczeństwie na możliwie wysokim poziomie.
Swoje cele placówka realizuje poprzez prowadzenie zajęć terapeutycznych w postaci treningów umiejętności społecznych oraz w postaci terapii zajęciowej w profesjonalnie wyposażonych pracowniach tj:
- ceramicznej (na wyposażeniu piec ceramiczny)
- witrażowej
- komputerowej
- plastycznej
- kulinarnej
- rehabilitacyjnej
- teatralnej
- świetlicy.
Terapia w postaci treningów umiejętności społecznych odbywa się w formie: treningu higienicznego, trening kulinarnego, treningu umiejętności praktycznych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, treningu relaksacyjnego, treningu umiejętności spędzania czasu wolnego oraz
treningu umiejętności interpersonalnych w tym treningu rozwiązywania problemów.
Podczas zajęć treningowych uczestnicy nabywają w sposób praktyczny umiejętności niezbędne do codziennego funkcjonowania, poczynając na nauce czynności samoobsługowych, kończąc na nawiązywania i podtrzymywaniu kontaktów interpersonalnych.
Dla każdego z 25 uczestników opracowywane są przez zespół wspierająco-aktywizujący z częstotliwością 1x do roku indywidualne plany wspierająco-aktywizujące.
Na podstawie niniejszych planów, skonstruowanych zgodnie z możliwościami, umiejętnościami oraz potrzebami danego uczestnika, realizowane jest postępowanie rewalidacyjne oraz rehabilitacyjne.
Oprócz terapii zajęciowej i rewalidacji społecznej, od lat, placówka prowadzi nowatorskie rozwiązania w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
Powyższe działania realizowane są poprzez:
▪ Regaty Kajakowe Osób Niepełnosprawnych
oraz
▪ Teatr lalkowy „Pralnia”.
Regaty Kajakowe Osób Niepełnosprawnych – istnieją w kalendarium imprez organizowanych w Pionkach od 2001 roku, i głównym ich celem jest propagowanie kajakarstwa w grupie osób z zaburzeniami psychicznymi, wdrażanie rewalidacji społecznej poprzez uprawienie sportu, który przez lata nie był dostępny dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Ponadto, uprawianie kajakarstwa przez osoby z deficytami intelektu ma za zadanie zamianę ich wizerunku w społeczności lokalnej.
Praca rewalidacyjna poprzez prowadzenie teatru lakowego „Pralnia”, jest od lat wizytówką Domu. W trakcie zajęć plastycznych powstają ogromne kukły lalkowe, które animowanie są przez uczestników w takcie tworzonych przedstawień. Scenariusze spektakli trwających do 30 minut tworzone są przez instruktora przy współudziale uczestników terapii, w ten sposób aby każdy z nich miał przypisaną sobie rolę. W swoim repertuarze teatr ma 6 przestawień. Każde z nich opiera się na kanwie znanych powszechnie baśni.
Od kilku lat SDS realizuje na własnym terenie letnie spotkania z teatrem, zapraszając na nie wszystkie pionkowskie przedszkola oraz uczniów z młodszych klas szkół podstawowych działających w mieście. W ten sposób ŚDS zmienia postrzeganie społeczne osób z zaburzeniami psychicznymi.
Na swoim koncie Teatr ma wiele nagród i wyróżnień. Ostatnim trofeum jest pierwsze miejsce w Przeglądzie twórczości Środowiskowych Domów Samopomocy w Sochaczewie.
Oddziaływania terapeutyczne realizowane są w placówce w bardzo szerokim zakresie, tzn. uczestnicy bardzo często wyjeżdżają do kina, teatru, do galerii handlowych; organizowane są wyjścia na wystawy malarstwa. Ponadto, placówka współpracuje ze wszystkimi instytucjami i organizacjami działającymi w mieście.
W tym roku zaplanowane są nowe działania terapeutyczne w postaci hipoterapii oraz organizacji wystawy prac plastycznych i ceramicznych w pionkowskiej galerii.
W pracy terapeutycznej bardzo ważnym elementem jest dla kadry praca i współpraca z rodzinami uczestników. Dlatego raz w miesiącu odbywają się Spotkania Rodzin. Dzięki tak ścisłej współpracy, w roku 2018 doszło do utworzenia Stowarzyszenia „Przyjazny Dom”, zrzeszającego uczestników ich rodziny w pracy na rzecz poprawy życia zarówno samych niepełnosprawnych jak i ich najbliższej rodziny.
ŚDS w Pionkach zatrudnia 8 pracowników na 6,75 etatu.
W skład zespołu pracowników wchodzą:
- instruktor terapii zajęciowej – 1 etat
- instruktor ds. kulturalno-oświatowych – 1 etat
- terapeutów – 3 etaty
- kierownik – 1 etat
- główna księgowa – ¼ etatu
- pracownik gospodarczy – ½ etatu.
Opracował:
Aneta Paluch-Szczepanik
Kierownik ŚDS w Pionkach