Ks. Stanisław Janeczek, to niegdyś mieszkaniec naszego miasta. Wieloletni pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego został odznaczony Medalem za zasługi dla KUL i otrzymał list gratulacyjny od Abpa Stanisława Budzika.
Ksiądz Stanisław Janeczek, podejmując badania interdyscyplinarne z zakresu historii filozofii, w rzetelny i kompetentny sposób ukazuje wpływ, jaki kultura wywierała na kształtowanie i rozwój filozofii, analizując również istotny wpływ różnych prądów filozofii na kulturę zachodnią.
Ks. Stanisław Janeczek podjął w 1969 r. studia na KUL w zakresie teologii zakończone magisterium w 1975 r. W latach 1975-1988 łączył działalność duszpasterską z pracą naukową, m.in. w latach 1977-1980 studiując na KUL filozofię i przygotowując rozprawę doktorską, którą obronił na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL w roku 1988. W tym też roku został zatrudniony w Międzywydziałowym Zakładzie Leksykograficznym KUL jako asystent, od 1993 r. jako adiunkt; od 1990 r. był zastępcą sekretarza naukowego tegoż Zakładu, w którym pracował do 1995 r. wydając interdyscyplinarną Encyklopedię Katolicką, a następnie współpracując z nią jako redaktor działu filozoficznego, w końcu konsultant Rady Naukowej. W latach 1994-2006 pracował w Katedrze Historii Filozofii w Polsce na Wydziale Filozofii KUL jako adiunkt i starszy wykładowca. Habilitował się 2004 r. na podstawie rozprawy Logika czy epistemologia? Historycznofilozoficzne uwarunkowania nowożytnej koncepcji logiki. Od 2006 r. był zatrudniony jako profesor nadzwyczajny KUL. W roku 2011 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych i został zatrudniony jako profesor zwyczajny. Był koordynatorem studium filozofii na Słowacji dla studentów eksternistów Wydziału Filozofii KUL (1997-1999). Dla potrzeb tej dydaktyki opracował skrypt z zakresu historii filozofii nowożytnej i współczesnej. Jest członkiem Komitetu Redakcyjnego Encyklopedii 100-lecia KUL.
Ks. Stanisław Janeczek w latach 2005-2008 był prodziekanem, a w latach 2008-2013 dziekanem Wydziału Filozofii KUL, zaś w latach 2005-2008 dyrektorem Instytutu Historii Kultury w Średniowieczu KUL. W latach 2006-2008, 2011-2019 był kierownikiem Katedry Historii Filozofii w Polsce, a w latach 2008-2011 jej kuratorem, gdy pełnił obowiązki kierownika Katedry Historii Kultury Intelektualnej w Instytucie Kulturoznawstwa. W roku 2019 przeszedł na emeryturę. W latach 2009-2019 był przewodniczącym Sekcji Filozoficznej Wykładowców Filozofii Uczelni Katolickich w Polsce. Był członkiem komitetu programowego XI Polskiego Zjazdu Filozoficznego (KUL 2019). Jest członkiem rad naukowych serii wydawniczych lub czasopism: "Acta Mediaevalia" (KUL), "Rocznik Historii Filozofii Polskiej (UW), "Studia Philosophiae Christianae" (UKSW), "Studia Warmińskie" (UW-M), "Kultura i Wartości" (UMCS), "Studia z filozofii polskiej" (UŚ). Przez szereg lat był konsultorem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, konsultorem działu "Filozofia" w Encyklopedii Katolickiej (KUL), przewodniczącym rady naukowej "Roczników Kulturoznawczych" (KUL), członkiem rady redakcyjnej "Wieku Oświecenia" (UW), "Scripta Philosophica. Zeszyty Naukowe Doktorantów KUL i "Przeglądu Uniwerssyteckiego" (KUL). W latach 1997-1999 był także prezesem lubelskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół KUL i członkiem zarządu Towarzystwa Naukowego KUL. Jest członkiem-założycielem Polskiego Oddziału Międzynarodowego Towarzystwa Tomasza z Akwinu, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego oraz honorowym członkiem L'Association des Amis de la Philosophie Classique. Jest odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem 700-lecia Miasta Lublin, Medalem za Zasługi dla KUL, Złotą odznaką za Ofiarną Pomoc dla KUL i Kultury Chrześcijańskiej oraz Laurem Uniwersyteckim - Nagrodą naukową im. Ks. Idziego Radziszewskiego I stopnia "za stworzenie, koncepcyjne opracowanie i redagowanie serii wydawniczej kompendiów do dyscyplin filozoficznych Dydaktyka Filozofii”.