28 lutego 2020 r. podczas posiedzenia XIX sesji Rady Miasta burmistrz Robert Kowalczyk omówił bieżące sprawy miasta.
Tematem, który najbardziej ucieszy mieszkańców, a już szczególnie tych, których dzieci uczęszczają do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5, jest fakt, że miasto złożyło wniosek do projektu Województwa Mazowieckiego „Razem bezpieczniej” na budowę bezpiecznego przejścia przez ul. Chemiczną. Również na tej ulicy, ale także na ul. Polnej, pojawią się progi zwalniające o które od dawna proszą mieszkańcy. Miasto już złożyło projekt w sprawie organizacji ruchu na tych ulicach.
W lutym złożono również wniosek do PEFRON o dofinansowanie remontu budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej. Wysokość pomocy finansowej to 80% kosztów całej inwestycji. Jest już pozwolenie na przebudowę targowiska miejskiego Manhattan przy ul. Sienkiewicza – trwa pozyskiwanie środków na modernizację.
Rozpoczęła się budowa sieci kanalizacyjnej nad Stawem Górnym. Jest ona niezbędna biorąc pod uwagę fakt, że zakończyła się już budowa budynku B i w tej chwili trwa budowa budynku A, czyli piętrowego obiektu gastronomicznego. W tym roku jeszcze czeka nas budowa Splash Park o powierzchni około 250 m².
Kontynuowana jest przebudowa ul. Fabrycznej i parku wzdłuż Al. Jana Pawła II oraz trwają prace remontowe na drogach przyległych do ul. Polnej.
Firma MESKO S.A., która otrzymała pieniądze na modernizację zakładu produkcyjnego w Pionkach, zwróciła się do miasta o wycenę działek, którymi jest zainteresowana w związku z planowaną rozbudową.
25 lutego odbyło się spotkanie w Urzędzie Miasta z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą na terenach po byłych ZTS Pronit, którzy poinformowali, że głównymi ich problemami jest infrastruktura drogowa oraz oświetlenie terenu. Przez lata pozostawieni sami sobie zwrócili się o pomoc do władz miasta. Z budową dróg jest pewne utrudnienie ponieważ tylko 60% z nich należy do miasta, a pozostałe 40% dróg, to własność prywatna przedsiębiorców. Miasto nie może starać się o pozyskanie środków zewnętrznych na modernizację nie swoich własności. Rozmowy z przedsiębiorcami o wspólnym udziale w inwestycjach są trudne, bo każdy chciałby aby w pierwszej kolejności wyremontowana została droga przy jego nieruchomości. Dla miasta najważniejszy w tej chwili jest odcinek od ul. Przemysłowej oraz modernizacja oświetlenia w tej części, gdyż tamtędy porusza się bardzo duża liczba osób pracująca na terenie zakładów. Miasto przedstawiło swoją propozycję przedsiębiorcom i wkrótce ma odbyć się kolejne spotkanie w tej sprawie by wspólnie podjąć decyzję o kolejności wykonywanych zadań.
W tym miesiącu odbyło się także spotkanie w Powiatowym Zarządzie Dróg jako kontynuacja spotkania zorganizowanego przez radnych w sprawie poprawienia bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych obok budynku tzw. starej Poczty. W wyniku rozmów podjęto decyzję iż nastąpi modernizacja przejść dla pieszych na całym odcinku Al. Jana Pawła II, czyli od ul. Radomskiej do ul. Mickiewicza. Powiat ma zaprojektować wszystkie przejścia na tym odcinku, natomiast miasto ma partycypować w kosztach ich modernizacji.
Podpisano umowę na tzw. teleopiekę, którą objętych zostanie 30 seniorów z naszego miasta, głównie tych mieszkających samotnie oraz schorowanych. Jest to projekt Marszałka Województwa Mazowieckiego, a seniorzy zostaną wyposażeni w opaski dzięki którym będą mogli szybko poinformować o tym, że dzieje się z nimi coś złego.