Nazywane były różnie – budami, pionkowskimi Krupówkami i gorzej. Latami stały i szpeciły urokliwy Plac Konstytucji drewniane budki na wynajem, które nie cieszyły się zainteresowaniem ze strony handlujących. Kiedy pojawiły się pierwszy raz w 2015 roku miały rzekomo być wykorzystywane do handlu produktami regionalnymi i towarami okazjonalnymi np. bożonarodzeniowymi ozdobami.
Od samego początku nie budziły sympatii mieszkańców i kiedy zniknęły po raz pierwszy we wrześniu 2015 roku wszyscy odetchnęli z ulgą. Niestety w krótkim czasie właściciel postarał się o wznowienie pozwolenia na ich ustawienie zarówno u ówczesnego burmistrza miasta, jak i w Starostwie Powiatowym w Radomiu i stały aż do dziś. Od początku kadencji zarówno burmistrz Robert Kowalczyk, jak i radny Dawid Jaroszek, a także prezes spółki ekoPionki Dorota Sadurska prowadzili rozmowy z właścicielem w celu uprzątnięcia „jarmarkowych bud handlowych”. 2 czerwca 2020 r. od wczesnych godzin porannych pracownicy ekoPionki zajęli się rozbiórką, a mieszkańcy przechodzący przez Plac Konstytucji nie mogli uwierzyć iż wreszcie nastąpił długo wyczekiwany moment.
Teraz Plac Konstytucji odsłonił swój potencjał, a efekt zdumiewa mieszkańców, którzy fotografują puste miejsce po budkach handlowych – jak określają „na pamiątkę”.
Wkrótce ruszy modernizacja Placu Konstytucji 3 Maja w ramach projektu Zielone Pionki. Przyjęte założenia projektowe mają na celu polepszenie warunków estetycznych oraz mikroklimatu poprzez wprowadzenie zieleni w postaci niskich krzewów okrywowych, drzew oraz roślin ozdobnych. Powstanie naturalistyczny układ wodny w postaci podświetlonej fontanny zamgławiającej, która pozytywnie wpłynie na mikroklimat (w fontannie zaprojektowano 30 dysz zamgławiających). Niecka fontanny wypełniona zostanie otoczakami i skałami monolitycznymi. Nasadzenia roślinności przyczynią się do częściowego wyeliminowania uciążliwości związanych z hałasem od ulicy i ograniczą spływ wody do kanalizacji, a tym samym przyczyni się do poprawy warunków wodnych. Poprzez zwiększenie ilości roślin spowoduje większą produkcję tlenu i wchłanianie CO2 oraz absorbcję zanieczyszczeń. Plac zostanie również wyposażony w zdrój wody pitnej dla ludzi i zwierząt.
Projekt zakłada wykonanie nowych nasadzeń z drzew, krzewów i bylin:
- sosny (10 szt.)
- głóg pośredni 'Paul's Scarle (12 szt.)
- róża MARATHON 'Bokrathon (271 szt.)
- lilak Meyera 'Palibin' (151 szt.)
- tawuła brzozolistna 'Tor' (182 szt.)
- śmiałek darniowy 'Goldtau' (96 szt.)
- jeżówka purpurowa (63 szt.)
- trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster (99 szt.)
- winobluszcz pięciolistkowy (6 szt.)
- powojnik Krakowia (12 szt.)
Powstanie również nowa mała architektura w tym: pergole z ławkami, pergole z panelami fotowoltaicznymi, które posłużą do ładowania telefonów, ławki, kosze ma śmieci, stojaki na rowery.