Problem z kwitnieniem sinic mają kąpieliska w całej Polsce. Dotyczy to nadmorskich plaż, jezior i innych akwenów wodnych na których funkcjonują miejsca kąpielowe. Sanepid wydał decyzję aby właśnie z powodu sinic czasowo zamknąć kąpielisko na Stawie Górnym.
Sinice są to organizmy niezwykle odporne, zwłaszcza na susze i wysokie temperatury, dlatego są w stanie przetrwać w każdych warunkach na Ziemi. Część sinic zawiera toksyny, szczególnie niebezpieczne, jeśli pojawią się w zbiornikach wodnych. Z tego względu, kiedy sinice znajdują się w morzu lub jeziorze, kąpieliska są zamykane. Na zakwit sinic mają wpływ trzy czynniki: wysoka temperatura, delikatne falowanie wody, a także dostęp do azotanów i fosforanów przyspieszających proces rozmnażania.
Charakterystycznym przejawem występowania sinic w wodzie jest jej niezbyt przyjemny zapach, a także gęste kożuchy, formujące się na jej powierzchni. Przy brzegu zbiornika może często pojawiać się mętna piana.
Sinic nie wolno lekceważyć ponieważ kontakt z nimi może wywołać: rumień skórny, nudności, wymioty, świąd, ból głowy, ból brzucha, bóle mięśni, dreszcze, duszności, podrażnienie oczu czy gorączkę.