W dniu 14 sierpnia przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach stanęła plenerowa, niezwykle ciekawa wystawa IPN „TU rozdziała się Solidarność”, która dokumentuje także narodziny tego wyjątkowego ruchu społecznego w naszym mieście.
Latem 1980 roku Polacy, połączeni poczuciem wspólnoty, przeciwstawili się komunistycznemu totalitaryzmowi. W pamięci społecznej najsilniej zapisały się strajki w Trójmieście, Szczecinie i na Górnym Śląsku, gdzie strajkujący podpisali porozumienia z ładzą komunistyczną, ale od lipca do września 1980 roku strajkowało w PRL 700 zakładów pracy. Trzeba pamiętać o masowym charakterze tych wystąpień. Nie tylko w Gdańsku, lecz także w kilkuset miejscach, czasem bardzo małych miejscowościach, rodziła się Solidarność, która zmieniła bieg historii.
Wystawa prezentowana jest przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Radomskiej 1. Każda plansza wystawy jest odrębnym plakatem nawiązującym do plakatów i transparentów z okresu strajków.
Takie wystawy pojawią się na terenie całego kraju, a lokalnie prezentować będą narodziny Solidarności w danym mieście. Także w Pionkach pojawiły się plakaty i fotografie z powstawania ruchu robotniczego. Mamy więc pamiątkę z uroczystej mszy świętej na terenie stadionu, podczas której poświęcony został sztandar ufundowany ze składek związkowych i indywidualnych datków pracowników ZTiF „Pronit”. Wówczas poświęcono także „Krzyż Pamięci” za pracowników, którzy zginęli na posterunkach pracy. Krzyż ten ustawiono na terenie „Pronitu” i do dziś jest ważnym symbolem nie tylko samej „Solidarności”, ale ludzi, którzy zginęli pracując w zakładach.
Struktury związku zaczęły powstawać w Pionkach po strajkach, które przeszły przez województwo radomskie we wrześniu 1980 r. Akcje strajkowe zorganizowano m.in. w Chemomontażu. W Zakładzie Tworzyw i Farb „Pronit” 2 października 1980 r. powstał Komitet Robotniczy, który 11 października przekształcił się w Tymczasowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność”. W tym czasie trwała bliska współpraca związkowców z Pionek z przedstawicielami „S” z Jastrzębia. Efektem tego był 25 października wiec na stadionie gromadzący ok. 2000 osób.
Zachęcamy do zapoznania się z wystawą, która prezentowana będzie do 28 sierpnia.