PIONKI – miasto z kasą
Ponad 12 milionów 700 tysięcy złotych trafiło do Pionek w ramach dofinansowania od początku obecnej kadencji. Główne inwestycje realizowane w 2017 roku to przede wszystkim termomodernizacja budynku PG nr2 , modernizacja kompleksu lekkoatletycznego i boiska piłkarskiego na stadionie w Pionkach, modernizacja kompleksu rekreacyjnego Staw Górny w Pionkach, oraz uruchomienie żłobka miejskiego.
O inwestycjach mówi Dariusz Lao – Kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju
Romuald Zawodnik – Burmistrz Pionek o szansach rozwoju miasta
„Dzisiaj mamy […] perspektywy rozwojowe […] Zapraszamy do Pionek […], bo to pod każdym względem – inwestycyjnym, wypoczynkowym, rekreacyjnym, sportowym – strzał w 10!”
Pionki: Sport, rekreacja i wypoczynek
O sporcie i rekreacji w Pionkach opowiada Kierownik Wydziału Sportu i Rekreacji Andrzej Iwanowski.
Pionki posiadają bogatą bazę do uprawiania różnego rodzaju sportu i rekreacji.
Znajdziemy tu m.in Staw Górny, stadion sportowy, halę miejską, basen oraz Orliki: biały i zielony.
Staw Górny w Pionkach
W zeszłym roku zainstalowano min. plac zabaw dla dzieci, pojawiła się basen kulkami, różnego rodzaju sprzęt do uprawiania sportu. Zlikwidowane stare niebezpieczne pomosty i zainstalowano pomosty bezpieczne plastikowe. Dokupiono także sprzęt wodny.
Dużą popularnością cieszy się Wake Park czyli wyciąg do nart wodnych.
W tym roku zostaną zbudowane dodatkowe boiska, siłownia dla kobiet i natryski, zostanie poszerzona plaża.
Plany przewidują także budowę tężni solankowych i sceny.
Lodowisko Biały Orlik to duża atrakcja Pionek. W sezonie skorzystało z niego prawie 6000 osób. Lodowisko cieszyło się olbrzymią popularnością. Na obiekcie bawiły się całe rodziny. Lód utrzymywany jest do temperatury +10st.
Tuż obok do dyspozycji jest Orlik Zielony, który lada moment zostanie oddany do użytku.
Hala Sportowa to kolejna atrakcja. Korzystają z niej przede wszystkim kluby sportowe prowadzące dyscypliny halowe, grupy nieformalne korzystają z obiektu w wolnych terminach. Hala tętni życiem, są tu organizowane różnego rodzaju turnieje sportowe m.in. piłki nożnej, piłki siatkowej.
Pionkowski basen przechodzi właśnie modernizację. Jest ona dość trudna m.in. ze względu na zabytkowy charakter obiektu. Prace zostały rozłożone na 3 lata, mają zostać zakończone w 2018 roku. Basen ma zostać wizytówką Pionek.
Zapraszamy na wypoczynek do Pionek.
Historia Pionek
Patrząc w przyszłość nie zapomnijmy o pięknej i bogatej przeszłości. Rozmowa z prof. Wierzbickim.
Marek Wierzbicki (ur. 23 lipca 1964 w Pionkach) – polski historyk, harcerz, profesor nauk społecznych.
W latach 1983-1988 studiował historię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Równocześnie był aktywnym działaczem harcerskim, w ramach tzw. harcerstwa niepokornego, niezależnego do władz ZHP, m.in. był animatorem Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy przy parafii św. Barbary w Pionkach, liderem lokalnych struktur Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej. W latach 1988-1989 był komendantem harcerskiego Szczepu Puszcza, równocześnie pracował jako nauczyciel historii w szkole podstawowej. W latach 19901-1991 był wicedyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Pionkach. W latach 1990-1994 był w radnym miejskim w Pionkach. Od 1991 pracował w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W 1997 obronił na KUL rozprawę doktorską Stosunki polsko-białoruskie na ziemiach II Rzeczypospolitej pod okupacją sowiecką 1939-1941 (promotor: Tomasz Strzembosz). W 2006 wydał drukiem rozprawę habilitacyjną Związek Młodzieży Polskiej i jego członkowie. W latach 2007-2009 wykładowca Collegium Civitas. Od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2014 członek Rady Naukowej ISP PAN. Od 1 października 2009 profesor nadzwyczajny KUL – w Instytucie Politologii, kierownik Katedry Historii Współczesnej i Ruchów Społecznych. Od września 2007 kierownik referatu Biura Edukacji Publicznej IPN Delegatura Radom. 22 stycznia 2016 uzyskał tytuł profesora nauk społecznych.
W swoich pracach zajmował się dziejami okupacji sowieckiej ziem wschodnich przedwojennej Polski (1939-1941), młodzieżą w PRL na tle politycznych, społecznych i kulturowych trendów epoki, badał relacje władzy i społeczeństwa w systemie totalitarnym, autorytarnym i demokratycznym oraz dzieje polskiej emigracji politycznej po 1939 r.
Miejski Ośrodek Kultury – Pionki Tańczą
To znakomite miejsce do zagospodarowania czasu wolnego dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Placówka organizuje sekcje dla dzieci i młodzieży oraz organizuje różnego rodzaju imprezy, wystawy, warsztaty.
W budynku MOK działa kawiarnia CIEKAWA w której można posłuchać muzyki na żywo.
Placówka zaprasza na różnego rodzaju zajęcia taneczne. Jest tu sekcja tańca klasycznego, sekcja fitness, sekcja tańca nowoczesnego, sekcje muzyczne i wokalne.
Od dwóch tygodni działa także sekcja baletowa.
Jedną z głównych imprez tanecznych jest Bal Burmistrza Miasta Pionki. Młodzież przygotowuje się do tego wydarzenia przez 3 tygodnie biorąc udział w zajęciach taneczny. Później na balu prezentują swoje umiejętności pod kierunkiem wodzireja.
Poza tańcem działa tu Dziecięca Scena kameralna i zajęcia artystyczno-kucharskie.
Zajęcia językowe dla dzieci odbywają się w języku włoskim, a dla dorosłych w języku angielskim.
W Ośrodku Kultury działa również sekcja ekspresji plastycznej oraz sekcje naukowa i szachowa.
Odbywają się zajęcia z rzeźby i ceramiki.
W placówce odbywają się również koncerty. Organizatorzy starają się dotrzeć do każdego odbiorcy. Mamy tu koncerty kameralne, recitale, koncerty chórów i zespołów młodzieżowych.
Przy Miejskim Ośrodku Kultury działa również Uniwersytet Trzeciego Wieku.
O działalności placówki opowiada jej dyrektor Anna Kostrzewa.
Gościem RadiaRadom.pl jest Marcin Alot – Dyrektor Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach
Centrum Aktywności Lokalnej jest samorządową jednostką budżetową wspierającą aktywność lokalnej społeczności. Realizuje zadania na rzecz mieszkańców Gminy Miasta Pionki z zakresu min. integracji społecznej, działalności szkoleniowej i oświatowej a także wykonuje zadania własne z zakresu: promocji, edukacji publicznej, kultury, przedsiębiorczości, wspierania i upowszechniania idei samorządowej w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych oraz wdrażania programów pobudzania aktywności społecznej.
Centrum Aktywności Lokalnej współpracuje z: organizacjami pozarządowymi, organizacjami pożytku publicznego, szkołami, przedsiębiorcami. Integruje dzieci, młodzież, osoby dorosłe (w tym również niepełnosprawne) z różnych środowisk. Stwarza warunki do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, do tworzenia kół, klubów zainteresowań, sekcji i zespołów. Organizuje wydarzenia kulturalne, takie jak: koncerty, przedstawienia, projekcje filmowe, wystawy, seminaria, konferencje. Centrum Aktywności Lokalnej prowadzi również promocję walorów turystyczno – krajoznawczych regionu. Promuje wzorce do zdrowego spędzania wolnego czasu.
Centrum Aktywności Lokalnej powstało w odnowionym Kasynie Urzędniczym. Zrealizowano projekt: „Rewitalizacja historycznego budynku Kasyna na potrzeby stworzenia Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach” przy współfinansowaniu wydatku ( 85% ) z Unii Europejskiej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Budynek Kasyna Urzędniczego zaprojektowany został przez architekta Eugeniusza Czyża w unikalnym w skali kraju stylu ART DECO. Wybudowany został w 1928 r. przez Państwową Wytwórnię Prochu i Materiałów Kruszących na potrzeby kulturalno-społeczne mieszkańców miasta Pionki, w ramach realizacji koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego. Obiekt położony jest w południowo-zachodniej części miasta na działce o powierzchni 0,44 ha, mającej charakter założenia parkowego. Budynek Kasyna mimo swoich znaczących wartości nie figuruje w rejestrze zabytków, natomiast ze względu na swój zabytkowy charakter ujęty jest w wykazie Nieruchomych Dóbr Kultury, prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, co potwierdza jego znaczące wartości istotne z punktu widzenia zachowania tożsamości kulturowej i historycznej mieszkańców miasta Pionki.
II Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka w Pionkach
Przez dwa dni na scenie CAL w Pionka gościć będą artyści i muzycy – ci początkujący, ale także gwiazdy! Dla części z nich festiwal może stać się wstępem do artystycznej kariery ale będą też tacy, którzy już mają olbrzymie osiągnięcia i na stałe wpisali się w historię polskiej muzyki rozrywkowej. Będzie to spotkanie dwóch pokoleń, które połączy muzyka powstała w czasach funkcjonowania w Pionkach tłoczni płyt winylowych „Pronit”.
Pierwszy dzień festiwalu (21 kwietnia, piątek) to otwarte przesłuchania wokalne, które zaczynają się od godz. 10.00.
Na początku wystąpią najmłodsi uczestnicy festiwalu z I kategorii wiekowej (uczniowie szkół podstawowych, powyżej 10 roku życia). Z czasem na scenie będą pojawiać się wykonawcy z pozostałych grup wiekowych (kategoria II – uczniowie szkół gimnazjalnych, kategoria III – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, kategoria IV – osoby dorosłe).
Uczestnicy konkursu zmierzą się w tym roku z repertuarem polskiej muzyki rozrywkowej powstałej w latach 1957-1990. Festiwal ma na celu popularyzację muzyki z okresu, kiedy płyta winylowa była najpopularniejszym nośnikiem dźwięku, a w Pionkach prężnie działała tłocznia płyt gramofonowych.
Na salę widowiskową, będzie można obserwować zmagania solistów, którzy przyjadą do Pionek z różnych zakątków kraju. Wysłuchamy w ich wykonaniu hitów polskiej muzyki rozrywkowej z tekstami Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Jacka Cygana, Marka Dutkiewicza czy też Jeremiego Przybory.
Ich występy będą oceniać członkowie jury: Patrycja Kawęcka-Czerska, Magdalena Boduła, Michał Retelewski.
Przesłuchania są otwarte dla publiczności.
Po przesłuchaniach i obradach jury, na stronie internetowej Centrum Aktywności Lokalnej zamieszczona zostanie listę finalistów festiwalu, którzy następnego dnia, podczas uroczystej gali odbiorą statuetki i nagrody.
W sobotę (22 kwietnia) uroczysta Gala Finałowa, która zacznie się o godz. 16.00.
Główną atrakcją tego dnia będzie koncert legendy polskiej muzyki rozrywkowej – zespołu „Trubadurzy”. Na pewno usłyszymy w ich wykonaniu takie szlagiery jak: „Przyjedź mamo na przysięgę”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno”. To właśnie w pionkowskim „Pronicie” tłoczono wszystkie płyty z dyskografii tego zespołu.
Gościem specjalnym, będzie wszystkim doskonale znany wokalista – Wojciech Gąssowski.
Patronem Honorowym festiwalu jest Andrzej Piaseczny, który w tym roku ze względu na inne obowiązki nie będzie gościł na Gali Finałowej.
Podczas gali finaliści konkursu wokalnego odbiorą nagrody, statuetki i dyplomy. Zdobywcy pierwszych miejsc oraz Grand Prix festiwalu wystąpią na scenie.
W skład jury, oceniającego wykonawców biorących udział w festiwalu wchodzą:
Patrycja Kawęcka-Czerska – radomianka, dyrektorka International School of Music MUZOFILIA w Warszawie. Jako Pati Cze nagrała autorską płytę „Ego”. W 2016 roku była trenerką w programie telewizyjnym „Hit Hit Hurra”, a jej czwórka podopiecznych doszła do finału. W 2011 brała udział w programie „The Voice of Poland”. Absolwentka szkół muzycznych w Radomiu i Warszawie, Akademii Muzycznej w Katowicach. Coach wokalny, wokalistka, komozytorka, autorka tekstów, i flecistka, nauczyciel w International School of Music MUZOFILIA, w Szkole Muzycznej w Kozienicach, współpracuje z Warsztatową Akademią Musicalową w Warszawie.
Magdalena Boduła to wszechstronnie utalentowana radomianka. Dziennikarka muzyczna związana z lokalnymi mediami. Przede wszystkim jednak wokalistka. Laureatka wielu konkursów wokalnych. Od 2008 roku śpiewająca w Big Bandzie Mundana, a także od ponad roku wokalistka JAZZ in DUO i Funky Vibes. Od 10 lat współpracuje z Teatrem Powszechnym w Radomiu.Jedne z ważniejszych imprez, w których brała udział Magdalena Boduła: Przystanek Woodstock 2007 Zbyszek Hołdys, Przystanek Woodstock 2008 Leszek Cichoński, XVII Finał WOŚP, koncert w Studio TVP 2 z Leszkiem Cichońskim 2009, Gitarowy Rekord Guinnessa w ramach Thank’s Jimi Festiwal 2009, Przystanek Woodstock 2009 Leszek Cichoński, Przystanek Woodstock 2010 ,2011, 2012 Piotr Bukartyk, Przystanek Woodstock 2015 Kamil Bednarek, Muzyczne Kaziku 2011, 15. Radomski Festiwal Jazzowy 2016.
Michał Retelewski – ukończył studia na wydziale pedagogicznym i artystycznym na specjalności śpiew estradowy. Brał udział w wielu projektach muzycznych, zdobywca wielu nagród w zakresie interpretacji piosenki, uczestnik programu Szansa na Sukces z zespołem Big Day oraz The Voice od Poland 6 drużyna Marii Sadowskiej. Na co dzień pracuje jako nauczyciel muzyki i rytmiki, prowadzi własną działalność muzyczną, kształci młodych wokalistów, komponuje piosenki szkolne i przedszkolne. Michał jest też multiinstrumentalistą. Gra między innymi na instrumentachklawiszowych, saksofonie, gitarze, oraz instrumentach perkusyjnych.
ZAŚPIEWAJ W PIONKACH! ZGŁOSZENIA TYLKO DO KOŃCA MARCA!
Gościem Radia Radom jest Marcin Alot – dyrektor CAL w Pionkach
Do końca marca trwa nabór chętnych do udziału w konkursowej części Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki z Czarnego Krążka.
Zgłoszeń można dokonać w czterech kategoriach wiekowych:
kat. I – uczniowie szkół podstawowych, którzy ukończyli 10 lat,
kat. II – uczniowie szkół gimnazjalnych,
kat. III – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
kat. IV – osoby dorosłe.
Zgłoszenia należy dostarczyć do Centrum Aktywności Lokalnej do 30 marca br. Na stronie www.cal.pionki.pl znajdziecie regulamin konkursu. Z udziału w konkursie wykluczeni są soliści, którzy w ubiegłorocznej edycji festiwalu zostali nagrodzeni lub wyróżnieni. Ważne jest szybkie podjęcie decyzji i dostarczenie do Centrum Aktywności Lokalnej karty zgłoszeniowej z dołączonym podkładem muzycznym, ponieważ ilość osób, które będą mogły wziąć udział w otwartych przesłuchaniach konkursowych jest ograniczona.
II Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Czarnego Krążka, w tym roku odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia. Patronem honorowym festiwalu ponownie został Andrzej Piaseczny.
Tak jak w ubiegłym roku pierwszy dzień festiwalu to otwarte przesłuchania wokalne, do których mogą się zgłaszać soliści z całego kraju. W tym roku będą mieli szansę zmierzyć się z repertuarem polskiej muzyki rozrywkowej, powstałej w latach 1957-1990 (w czasach świetności płyty winylowej, do których to czasów festiwal nawiązuje).
Gwiazdą drugiego dnia festiwalu będą Trubadurzy, a gościem honorowym Wojciech Gąsowski.
PUSZCZAŃSKIE HARCE W PIONKACH
O harcerstwie w Pionkach opowiada Krzysztof Piaseczny Przewodniczący Zarządu Okręgu Staropolskiego Związku Harcerstwa rzeczypospolitej z siedzibą w Pionkach.
Pionki są stolicą bardzo ważnej dla harcerstwa imprezy zatytułowanej „Puszczańskie Harce”. Została ona zainicjowana 35 lat temu przez obecnego burmistrza Romualda Zawodnika.
Do Pionek są zapraszane zastępy harcerskie z całej Polski, by spędzały ze sobą kilka dni ze sobą w namiotach w Puszczy Kozienickiej. W trakcie takiego spotkania drużyny rywalizują ze sobą o przechodnie trofeum miano Puszczańskiego Proporca.
Ważne jest też spotkanie wymiana poglądów i doświadczeń.
Obecnie na terenie miasta działają dwa hufce harcerek i harcerzy. Zrzeszonych w nich jest około 250 osób.
Harcerstwo to systematyczna praca w drużynach. W ramach zbiórek wykonywane są różnego rodzaju działania wynikające z naturalnych możliwości dziecka.
Harcerze dużo czasu spędzają w lesie. Jest to naturalne środowisko dla harcerzy. W lesie mogą się czegoś nauczyć. Harcerze zdobywają stopnie i sprawności.
Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pionkach
Na przestrzeni lat Publiczne Gimnazjum nr 1 ugruntowało swoją pozycję oraz zaznaczyło swój indywidualny charakter.
Szkoła jest uznaną placówką edukacyjną, która prowadzi szeroką działalność, ma również na koncie wiele sukcesów.
Uczniowie zostają finalistami różnego rodzaju krajowych i zagranicznych konkursów.
Placówka prowadzi także współpracę z placówkami zagranicznymi z m.in. takich krajów jak Malezja, Stany Zjednoczone czy Kanada.
W szkole działa osiągający sukcesy chór który m.in. występował w Sali Kongresowej wraz z Orkiestrą Polskiego Radia. Szkoła działa innowacyjnie, organizuje różnego rodzaju wystawy i wydarzenia lokalne.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 zasiadają jako posłowie w Sejmie Dzieci i Młodzieży.
Szkoła w zeszłym roku zdobyła pierwsze miejsce na świecie w Międzynarodowym Konkursie Badacz Wody. Nagrodę odebrali w Mediolanie. Ponadto placówka posiada wiele certyfikatów i edukuje ekologocznie.
O sukcesach placówki, obecnej działalności opowiada dyrektor Barbara Glimasińska.
Publiczne Gimnazjum nr 2 w Pionkach
Mówią o sobie JESTEŚMY NAJLEPSI!
Realizują koncepcję pracy szkoły „Nauczanie poprzez działanie” . Walczą z biernością i aktywują młodzież.
Choć nie ma recepty na odciągnięcie uczniów od komputera im się to udaje.
Uczniowie realizują się m.in. poprzez udział w różnego rodzaju konkursach, gdzie osiągają wiele sukcesów.
Szkoła proponuje różnego rodzaju zajęcia pozalekcyjne – rozwijające zainteresowania, artystyczne czy edukacyjne.
O szkole opowiadają dyrektor Grzegorz Siek oraz uczniowie.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach
Młodzież uczęszcza tu do technikum i szkoły zawodowej, a dorośli do liceum, biorą też udział w kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Szkoła pozyskuje fundusze unijne, uczestniczą w programie Erazmus Plus który pozwala uczniom na wyjazdy i praktyki zagraniczne. Ostatnio byli w Portugalii gdzie uczniowie mogli odbyć staże i nabyć praktyczne umiejętności. Muszą sobie radzić w innych warunkach niż szkoła i porozumiewać się w języku obcym.
O szkole opowiada dyrektor Magdalena Wiśniewska
Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach
Nowoczesna szkoła z bogatą prawie 60-letnią tradycją. Kierunki kształcenia to przede wszystkim odpowiedź na zainteresowania młodzieży. W szkole panuje miła atmosfera w kolorowych przyjaznych wnętrzach. Laboratoria zaopatrzone są w najwyższej jakości sprzęt multimedialny, bezprzewodowy internet, 4 pracownie komputerowe, studio fotograficzne i inne.
Szkoła organizuje wiele imprez m.in. Mazowiecki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej, widowiskowe pokazy z fizyki i chemii Wieczór z Nauką.
Młodzież co rok wyjeżdża na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego w nagrodę za udział w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej.
Szkoła realizuje również projekty unijne, a obcenie uczniowie odbywają praktyki zawodowe w Grecji.
O Zespole Szkół opowiada nauczycielka j.polskiego Aldona Lulkowska.
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach
Szkoła ma bogatą 80 letnią tradycje. Kształci młodzież na bardzo wysokim poziomie. Absolwenci osiągają wysokie wyniki w egzaminach zewnętrznych. W zeszłym roku wszyscy uczniowie przystąpili i zdali egzamin maturalny. Jest szkołą niedużą. Obecnie kształci się 154 uczniów. Dzięki temu uczniowie nie są anonimowi. Placówka pomaga rozwijać różnego rodzaju zainteresowania i wspiera młodzież w rozwoju ich pasji.
O szkole opowiadają Dyrektor Placówki Ewa Glegoła, społeczny zastępca dyrektora, pedagog, nauczyciel j.polskiego Joanna Pawłowska, a także uczniowie.
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU
Przy MOK w Pionkach działa Uniwersytet Trzeciego Wieku.
O działalności seniorów opowiadają:
Maria Popławska – Przewodnicząca Rady Słuchaczy
Krystyna Brodowska – Członek rady Słuchaczy
Ryszard Brodowski – V-ce Przewodniczący Rady Słuchaczy
To aktywna jednostka w której każdy znajdzie coś dla siebie.
Największą popularnością cieszą się zajęcia ruchowe, wycieczki oraz bale.