ATAK NA FABRYKĘ PROCHU
Przed byłą bramą główną „Pronitu” kolejny już raz odbyła się inscenizacja historyczna „Atak naPulverfabrik”.
Było to historyczne przypomnienie wydarzeń, które wydarzyły się siedemdziesiąt trzy lata temu dwudziestego piątego lutego 1944 roku.
Z kart historii: Dwudziestego piątego lutego 1944 roku grupa partyzantów Armii Krajowej, wśród, których był Adaś Guzal ps. „Jarema” przeprowadziła atak na bramę główną Fabryki Prochu - (Pulverfabrik Pionki). Niestety atak zakończył się niepowodzeniem. W trakcie bezpośredniej akcji zginął jeden z partyzantów ps. „Orzeł” a „Jarema” został ranny w głowę. Początkowo Adaś Guzal ukrywał się w Augustowie, a następnie w Wygwizdowie w mieszkaniu Józefa Marka pseudonim "Kier”. Miejsce pobytu "Jaremy” zdradził kolaborant i Niemcy aresztowali zaskoczonych mieszkańców. Po kilku tygodniowych przesłuchaniach i torturach w radomskim gestapo wraz z innymi 9-ma partyzantami AK został skazany na śmierć. Dwudziestego drugiego kwietnia 1944 roku w Pionkach przy obecnej ulicy Zwoleńskiej odbyła się publiczna egzekucja partyzantów, w tym Adasia Guzala.
Mijają lata, ale pamięć o tamtych wydarzeniach musi być żywa. Między innymi, dlatego organizowane są takie rekonstrukcje jak „Atak na Pulverfabrik Pionki”, aby przypomnieć tragiczny czas okupacji niemieckiej. Czas, w którym młodzi Polacy w walce o wolność Ojczyzny oddawali to, co najcenniejsze – własne życie.
Organizatorami tegorocznej rekonstrukcji były harcerki i harcerze z Patrolu Rekonstrukcji Historycznej Szczepu „Puszcza” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z udziałem członków Stowarzyszenia Ochotniczy Oddział Kawalerii w barwach 22 Pułku Ułanów Podkarpackich. Rekonstrukcja odbywała się w ramach projektu „Wzór patriotyzmu i oddania ukochanej Ojczyźnie”, który został wsparty finansowo przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gminę Miasto Pionki oraz Starostwo Powiatowe w Radomiu.
(r.f.)