Z przykrością zawiadamiamy, że 18 września w wieku 90 lat zmarł profesor dr habilitowany Tomasz Prot, syn Jana Prota. Uczestnik Powstania Warszawskiego.
Urodzony 8 września 1930 roku w Warszawie. Wieloletni pracownik naukowy UTH w Radomiu i niezwykle zasłużony dla polskiej nauki polskiej, miasta i regionu.
Tomasz Prot pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych i patriotycznych. Jego ojciec Jan Prot, inżynier-chemik i żołnierz Legionów Polskich Piłsudskiego był w okresie międzywojennym współtwórcą Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach. Syn Tomasz szedł drogą swego ojca, stał się znanym i cenionym specjalistą z zakresu chemii – technologii polimerów, o specjalnych właściwościach i zastosowaniach.
Prof. Tomasz Prot d 1978 r. związany był z Wyższą Szkołą Inżynierską w Radomiu. To dzięki jego staraniom uzyskała w 1995 r. status Politechniki Radomskiej. Pracował na stanowisku docenta, później profesora Uczelni. Od początku kierował Zakładem Chemii Polimerów, także Katedrą Garbarstwa, Tworzyw Sztucznych i Gumy, a następnie Katedrą Tworzyw Sztucznych. Pełnił na Uczelni ważne funkcje kierownicze, w latach 1983-1987 był dziekanem Wydziału Materiałoznawstwa i Technologii Obuwia, a w latach 1987-1992 Prorektorem ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Narodową.
Za swoje osiągnięcia i wybitne umiejętności został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, otrzymał Medal Edukacji Narodowej, odznakę Zasłużony dla Województwa Radomskiego. Uhonorowano go także nagrodą Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych w zakresie chemii fotoprzewodników organicznych, sześcioma nagrodami Rektora Politechniki Warszawskiej oraz siedemnastoma nagrodami Rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej i Rektora Politechniki Radomskiej.
Nawiązywał i rozwijał międzynarodową współpracę naukową z wieloma ośrodkami, m.in. z Uniwersytetem Kijowskim. Działania te zostały uhonorowane przyjęciem profesora Tomasza Prota w 1994 roku w poczet członków Akademii Szkół Wyższych Ukrainy.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 24 września 2020 (czwartek) o godz. 12.00 na Cmentarzu Żydowskim (obok Cmentarza Powązkowskiego) w Warszawie.