W tym roku przypada 106. rocznica Bitwy pod Laskami – Anielinem. Związek Strzelecki jest organizatorem XXIX marszu pt. „Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski”.
Współczesna historia zaczęła się prawie trzy dekady temu. W 1991 roku, kiedy to z inicjatywy zwykłych osób skupionych wokół myśli niepodległościowej Marszałka Józefa Piłsudskiego w Radomiu, w tym strzelcy i miłośnicy czynu legionowego wspólnie odkopali kawał historii. Dotarli do miejsc-śladów świadczących o tych wydarzeniach, przekazów ludności cywilnej. Przemierzyli wiele kilometrów po ziemi, na której w 1914 roku na trwałe zapisały się historia i walka Legionistów Józefa Piłsudskiego. Wtedy postanowili uczcić te niezwykłe wydarzenia czymś innym dotąd nie spotykanym na tych terenach. Wyznaczyli trasę marszu, aby upamiętnić październikowe boje 1914 roku. Okazało się, że kontynuując to dzieło-marsz przerodził się w małą demonstrację patriotyczną ku chwale Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego walczących z moskalami o wolną Polskę oraz wdzięczność tym osobom, którzy w II RP przez wiele lat dbali o upamiętnienie miejsc zlanych krwią Polską.
Był to: I Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom – Laski.
XXIX Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski
24-25 X 2020 r.
Zarząd Główny Związku Strzeleckiego uchwałą nr 28/2020 z dnia 6 czerwca 2020 r. powierzył st. insp. ZS Romanowi Burkowi obowiązki Komendanta XXIX marszu „Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski”.
Jesienią 1914 roku a więc w pierwszych tygodniach Wielkiej Wojny region wokół wsi Laski, Anielina i Brzustowa był świadkiem straszliwej bitwy, która do historii przeszła jako bój pod Laskami – Anielinem. Brali w niej udział żołnierze brygadiera Józefa Piłsudskiego. Bitwa była częścią ofensywy wojsk Austro – Węgierskich, których zadaniem było zdobycie Twierdzy Dęblińskiej (Iwangorod) w ramach operacji Dęblińsko – Warszawskiej. Na tych terenach miała dwie zasadnicze odsłony. Pierwsza toczona była w dniach 10-11 października 1914 roku. Druga kilka dni później, w dniach 22-26 października 1914 roku. W fazie drugiej bitwy udział wzięli legioniści Piłsudskiego.
Dzisiejsi strzelcy Związku Strzeleckiego skupiają w sobie najlepsze idee czynu niepodległościowego, łączą przeszłość z przyszłością.
Uczestnicy po zakończonym Marszu Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom Laski. (a3)
Cel marszu:
- poznawanie historii Polski na podstawie zrywów wolnościowych, tj. walka I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego w czasie pierwszej wojny światowej;
- wychowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych w duchu patriotycznym w oparciu o hasło BÓG – HONOR – OJCZYZNA.
- formowanie wzorowych postaw obywatelskich i wyrabianie umiejętności zdyscyplinowanego życia;
- poszerzanie wiedzy z zakresu wojskowości przykład: Bitwa pod Laskami (1914);
- propagowanie Obronności Państwa oraz popularyzowanie prospołeczne;
- XXIX Marsz Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom – Laski będzie doskonałym przykładem krzewienia patriotyzmu i przypominania o męstwie naszych przodków walczących o wolność Ojczyzny.
Honorowym Komendantem Marszu jest jego wielokrotny Komendant, st. insp. ZS Leszek MARCINKIEWICZ.
W trakcie marszu zostanie przeprowadzony konkurs historyczny w formie testu Bitwa Warszawska 1920 roku. Przewidziano w konkursie 20 pytań o różnej skali ocen. Pytania zostaną przesłane zainteresowanym drogą elektroniczną. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz uczestników marszu. Przygotowaliśmy nagrody i wyróżnienia. Zawody strzeleckie z broni pneumatycznej jako drużynowe i indywidualne. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody oraz wyróżnienia. Uczestnicy marszu, to głównie dzieci i młodzież szkolna: strzelcy, orlęta, piłsudczycy, harcerze, strażacy i żołnierze, wszyscy – świadomi swej przeszłości i pochodzenia, pełnowartościowi ochotnicy umocowani w polskości – gotowi by służyć Ojczyźnie.
Założenia programowe marszu.
Zapoznanie uczestników marszu z przebiegiem i celem walk na terenach guberni radomskiej, losami dowódców, legionistów.
1. Uczestnictwo w marszu odbywać się będzie na płaszczyznach: edukacyjno-wychowawczej, patriotyczno-obywatelskiej, sportowo-obronnej.
2. Metody pracy tj. elementy wykładu, dyskusja, scenki historyczne.
3. Formy pracy: grupowa, indywidualna.
4. Ewaluacja:
- sprawdzenie realizacji programu marszu na podstawie udziału i zachowań uczestników;
- stan zaangażowania i dyscypliny, stan świadomości, odpowiedzialności i aktywności;
- osobista umiejętność krytycznego spojrzenia na wykonanie zadania.
Przebieg i sposób realizacji marszu.
1. Marsz odbywa się w oparciu o Regulamin Marszu, który jest podstawą prowadzenia wszelkich działań organizacyjnych podejmowanych dla jego realizacji.
2. Realizacja marszu odbywa się na wyznaczonej trasie z Radomia przez Pionki i Laski do Żytkowic (Pomnik-mauzoleum Legionistów Polskich).
3. Organizacja i zabezpieczenie marszu.
- marsz odbywa się w zwartej kolumnie marszowej;
- kolumna może tworzyć 10 osobowe grupy ze względów na bezpieczeństwo lub wg potrzeb i uzgodnień;
- trasa marszu została uzgodniona.
4. Bazę noclegową zapewnia organizator, do niego należy również, przygotowanie pomieszczeń noclegowych.
5. Uczestnicy marszu zobowiązani są do przestrzegania porządku w miejscach pobytu i noclegu oraz zadbanie o użyczone mienie.
6. Wyżywienie uczestnikom zapewnia organizator.
7. Organizator zapewnia uczestnikom ubezpieczenie i nieodpłatny transport bagaży na trasie marszu.
Program
XXIX Marszu Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski
24-25 października 2020 r.
Dzień pierwszy:
Radom - Pionki, sobota 24 października.
- godz. 10:00 Radom: rozpoczęcie marszu, uroczystości na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Kwaterze Legionowej;
- godz. 11:00 Pomnik Czynu Legionów Rynek w Radomiu: uczczenie 106. rocznicy Bitwy pod Laskami z okresu I wojny światowej toczonej 22-26 października 1914; wyjazd autokarem za miasto;
- godz. 13:00-19:00 Siczki: wymarsz na trasę marszu Siczki-Pionki obiadokolacja, zakończenie pierwszego dnia marszu.
Dzień drugi:
- godz. 9:00-10:00 Pionki - Laski:
- godz. 10:00 Laski: Pionki – Laski - Żytkowice, niedziela 25 października.
- godz. 10:00 Laski uroczystości przy Pomniku-Kamień Marszałka Józefa Piłsudskiego PSP w Laskach, godz. 10:30 wyjazd do Żytkowic Pomnik Mauzoleum Legionistów Polskich oraz na cmentarz wojenny do Brzustowa;
- godz. 12:00 uroczystości przed Pomnikiem-mauzoleum Legionistów Polskich w Żytkowicach, Warta Honorowa, Apel Pamięci.
- godz. 13:30-16:00 ognisko, zakończenie marszu.
Komendant Marszu st. insp. ZS Roman BUREK
Tel: 604 219765, e-mail: romanburek@op.pl
Informacje dla uczestników marszu:
Uczestnictwo w Marszu jest bezpłatne.
Organizator zapewnia: wyżywienie, nocleg, ubezpieczenie NNW.
Uczestnicy zabierają ze sobą: umundurowanie polowe, pałatki, śpiwory, karimaty, kubki, menażki, przybory do mycia i czyszczenia ubrania i obuwia. Środki higieny i ochrony osobistej. Każdy uczestnik marszu jest zobowiązany do podania numeru PESEL.
Osobisty ekwipunek
Mundur (beret, czarne buty za kostkę, buty na zmianę, kilka skarpet);
Kurtka ciepła (czapka-ciepła, rękawiczki, zestaw do czyszczenia munduru i butów);
Plecak (osobiste wyposażenie, środki higieny osobistej, odzież na przebranie, pidżama);
Karimata, śpiwór, latarka, termos, dokumenty osobiste.
Ubezpieczenie obejmuje 100 uczestników.
Środki ochrony indywidualnej przed koronawirusem COVID-19 – informacje dla uczestników XXIX Marszu Szlakiem Walk Legionów Polskich Radom-Laski 24-25 X 2020r.