Program grantowy Patriotyzm Jutra 2021
Opis:
Instytucją Zarządzającą programem jest Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Cele programu:
1. Budowanie wiedzy na temat historii Polski i Polaków.
2. Kultywowanie pamięci o doniosłych kartach dziejów oraz o doświadczeniach życia codziennego w przeszłości.
3. Podtrzymywanie tradycji polskiej oraz szacunku dla dziedzictwa innych narodów i grup etnicznych zamieszkujących tereny Polski i dawnej Rzeczypospolitej.
4. Przypominanie republikańskiej przeszłości i tradycji niepodległościowych jako źródła wartości, wzorów i kreacji twórczej.
5. Upamiętnianie ważnych momentów historii regionalnej i lokalnej, istotnych dla społeczności „małej ojczyzny”.
Jeden Wnioskodawca ma prawo złożyć maks. 2 wnioski w jednym naborze, przy czym wnioski nie mogą dotyczyć tego samego zadania.
Kto może złożyć wniosek?
Podmioty, realizujące zadania zgodne z Rozporządzeniem MKiDN w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, udzielania dotacji celowej na zadania nim objęte oraz udzielania dofinansowań podmiotom prowadzącym działalność w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, posiadające siedzibę, zakład lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tj.:
1. Samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych do rejestru instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz instytucji współprowadzonych wpisanych do rejestru organizatorów samorządowych).
2. Organizacje pozarządowe.
3. Koła gospodyń wiejskich (wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).
4. Spółdzielnie socjalne (działające na zasadach określonych w ustawie o spółdzielniach socjalnych).
Wnioskodawcami nie mogą być państwowe instytucje kultury, szkoły i uczelnie artystyczne nadzorowane przez MKiDN, instytucje kultury współprowadzone przez Ministra oraz kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne.
Na co można uzyskać wsparcie?
1. Działania edukacyjno-animacyjne aktywizujące uczestników poprzez współdziałanie i interakcję, m.in. warsztaty, akcje artystyczno-historyczne etc.
2. Wydarzenia upamiętniające lokalne i ogólnopolskie wydarzenia historyczne, także o charakterze artystycznym, w których element historyczny jest dominujący.
3. Działania popularnonaukowe dotyczące lokalnych i ogólnopolskich aspektów historii przede wszystkim historii społecznej, koncentrujących się na życiu codziennym Polaków.
4. Projekty popularyzujące wiedzę o historii, w tym m.in. wystawy, kampanie i akcje społeczne, spotkania ze świadkami historii.
5. Tworzenie stron i portali internetowych promujących historię, popularyzujących wiedzę o wydarzeniach historycznych, które bazują na dokumentach źródłowych, prezentują temat rzetelnie i obiektywnie, kształtują krytyczny stosunek do wydarzeń.
Dofinansowane projekty mogą być realizowane częściowo lub w całości online.
Realizowane działania mogą mieć zarówno oddziaływanie ogólnopolskie, jak i lokalne, skierowane do lokalnej społeczności odbiorców, którzy interesują się przeszłością swojej małej ojczyzny.
Dofinansowania nie można otrzymać na:
1. Projekty inwestycyjne, remontowe, konserwatorskie, inwentaryzacyjne oraz digitalizacyjne i związane z archiwizacją (o ile praca nad zbiorami stanowi jedyny komponent zadania).
2. Staże i stypendia naukowe, projekty ściśle badawcze, konferencje, sympozja.
3. Zadania dotyczące w całości lub w części kultury ludowej.
4. Zadania odnoszące się bezpośrednio do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które powinny być kierowane do Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.
5. Zadania dofinansowane w ramach innych programów własnych instytucji kultury, których organizatorem jest MKiDN, programów ministra oraz programów wieloletnich ustanowionych przez Radę Ministrów, realizowanych przez instytucje podległe ministrowi.
6. Przedsięwzięcia sportowe, imprezy rekreacyjne, akcje charytatywne, także te z elementami historycznymi.
Termin składania wniosków:
Szczegółowe informacje na temat konkursu, regulamin, formularze i dodatkowe materiały na stronie Muzeum Historii Polski link poniżej:
https://muzhp.pl/pl/c/2429/ruszyla-xiii-edycja-programu-grantowego-patriotyzm-jutra