Przez trzy dni kilkuset harcerzy z całej Polski rywalizowało o Puszczański Proporzec.
Puszczańskie Harce to już wieloletnia i wielopokoleniowa tradycja. W tym roku były to już trzydzieste piąte zmagania harcerek i harcerzy po zawsze urokliwej i tajemniczej Puszczy Kozienickiej.
Trzydzieste piąte Puszczańskie Harce i trzydziestopięciolecie Szczepu Drużyn Środowiskowych „Puszcza” Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Te dwie rocznice były spoiwem, które połączyły tegoroczne Puszczańskie Harce. Dodatkową niespodzianką był harcerski ślub. W kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski związek małżeński zawarli: Barbara Stępień i Jakub Sobieski.
Puszczańskie Harce to spotkanie zastępów odbywające się, co roku w maju, już od trzydziestu pięciu lat. Mają formę trzydniowego zlotu. Zastępy z różnych zakątków Polski rywalizują o przechodnie trofeum Harców - Puszczański Proporzec w ostępach Puszczy Kozienickiej, w okolicach miasta Pionki. Puszczański Proporzec to jedynie pretekst do spotkania. Najważniejsza jest idea braterstwa, możliwość poznania nowych przyjaciół, sprawdzenie umiejętności w terenie i kontakt z przyrodą.
W tym roku w kategorii harcerki i harcerze wygrał zastęp „Wilki” z Kluczborka, który tryumfował również w ubiegłorocznej 34 edycji Puszczańskich Harców. Z kolei w grupie wędrowniczki i wędrownicy najlepszy okazał się zastęp „Jodła” ze Skarżyska Kamiennej.
W tym, roku do Pionek przyjechało ponad czterystu harcerzy i harcerek z całej Polski. Tradycja Puszczańskich Harców sięga 1983 roku, kiedy po raz pierwszy Szczep Drużyn Środowiskowych „Puszcza” w Pionkach obchodził swoje święto. Rywalizowało wówczas dwanaście zastępów. Zorganizowane zostały dwudziestego drugiego kwietnia w kolejną rocznicę śmierci harcerza, żołnierza Armii Krajowej Adama Guzala ps. Jarema”.
Podczas tegorocznych harców odbyło się również spotkanie byłych „Puszczan”, którzy na przestrzeni lat zdobywali najcenniejsze trofeum - Puszczański Proporzec. W sobotni wieczór już po zakończeniu centralnego ogniska Puszczańskich Harców odbył się koncert zespołu „Cisza jak ta”.
Zakończeniem trzydniowych zmagań była uroczysta polowa Msza Święta, którą celebrował ksiądz kanonik Leon Czerwiński. Odbył się również apel zakończenia 35 Jubileuszowych Ogólnopolskich Puszczańskich Harców.
35.Jubileuszowe Ogólnopolskie Puszczańskie Harce zostały wsparte finansowo przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Gminę Miasto Pionki, Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz Nadleśnictwo Kozienice.