Międzynarodowy Dzień Pokoju nazywany jest także Światowym Dniem Zawieszenia Broni. Symbolem święta, obchodzonego corocznie 21 września jest gołąbek pokoju. Obchody mają zwracać uwagę na potrzebę zachowania pokoju, a także wyrazić sprzeciw wobec wojen.
Międzynarodowy Dzień Pokoju został proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1981 roku. Twórcy inicjatywy chcieli zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na potrzebę uczczenia i przestrzegania pokoju.
21 września ONZ wzywa wszystkie państwa świata do 24-godzinnego zawieszenia broni i wyrzeczenia się przemocy, konfliktów oraz wszelkich aktów wrogości. Zgromadzenie Ogólne zaprasza także państwa członkowskie, organy Narodów Zjednoczonych oraz regionalne i pozarządowe organizacje do podejmowania wspólnych działań na rzecz idei pacyfizmu.
Corocznie obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju rozpoczyna Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uderza on wówczas w Dzwon Pokoju, który znajduje się przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku. Dzwon został podarowany przez japońską organizację World Peace Bell Association 8 czerwca 1954 roku. Jest on jedną z pięćdziesięciu identycznych kopii dzwonu w Hiroszimie, zniszczonej wybuchem bomby atomowej w 1945 roku. Na dzwonie widnieje napis „Niech żyje absolutny pokój na świecie”.
I choć wydawać by się mogło, że cóż może zrobić mieszkaniec Pionek w imię pokoju na świecie, to jest coś, co możemy robić tu i teraz - możemy wszyscy starać się, by w naszym najbliższym otoczeniu panowała dobra atmosfera, byśmy byli dla siebie życzliwi, pomocni i byśmy żyli w zgodzie i harmonii.