Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. Charakterystyczna różowa wstążeczka pojawiła się 19 października w Urzędzie Miasta, by Panie ze Stowarzyszenia Amazonki z Pionek mogły przybliżyć chorobę wszystkim zainteresowanym osobom.
Rak nie ostrzega, podobno nie boli, pojawia się z znienacka. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a w przypadku raka piersi – samobadanie, którego dziś uczyły pionkowskie Amazonki.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
Dzięki spotkaniu z Amazonkami zainteresowane kobiety mogły dowiedzieć się jak prawidłowo badać swoje piersi, na co zwrócić szczególną uwagę i jak bardzo ważne są badania profilaktyczne. Regularna samokontrola pozwala na wykrycie raka we wczesnym jego stadium i szybkie podjęcie leczenia.
Pionkowskie Amazonki zachęcają do zainteresowania się stanem własnego zdrowia i apelują by nie lekceważyć niepokojących symptomów.
Październikowe spotkanie z Paniami z Klubu Amazonek zaincjował radny miejski Włodzimierz Szałabaj.