Od dwudziestu lat 19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. W jego ramach, ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody tego dnia, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci jest Fundacja Dzieci Niczyje. 20 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Praw Dziecka. 32 lata temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, uchwalając Konwencję o prawach dziecka. Jest to najważniejszy dokument dotyczący prawa dziecka, w tym między innymi prawa do życia bez przemocy.
Krzywdzenie najmłodszych to bardzo poważny i powszechny problem. Każdego dnia tysiące dzieci staje się ofiarami przemocy – fizycznej, psychicznej i seksualnej. Najmłodsi są także wykorzystywani do celów komercyjnych (żebractwo, przymusowa praca, prostytucja). Skala zjawiska krzywdzenia dzieci w Polsce jest niepokojąca. Rośnie liczba małoletnich pokrzywdzonych przestępstwami znęcania się nad członkami rodziny, naruszenia nietykalności cielesnej i wykorzystywania seksualnego.
Walka z przemocą wobec dzieci to zadanie całego społeczeństwa. Ważna jest nie tylko świadomość rodziców, opiekunów i profesjonalistów, ale także wrażliwość i reagowanie osób, które są świadkami przemocy.
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci jest momentem refleksji nad zaawansowaniem i skutecznością polityki ochrony dzieci w Polsce, Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to okazja, aby przypomnieć sobie, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sam prawa – prawa człowieka. Dziecko jako istota dopiero ucząca się, rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli. Pamiętajmy o tym obowiązku i zapewnijmy dzieciom realizację ich praw nie tylko 20 listopada, ale każdego dnia w roku.
Najnowsze badania wskazują, że przemoc wobec dzieci oraz łamanie ich praw nasiliło się w czasie pandemii. Dlatego też Fundacja Dzieci Niczyje uruchomiła Telefon Zaufania dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie bezpieczeństwa dzieci 800 100 100. Dzwoniąc pod ten numer, możemy w sposób anonimowy porozmawiać o niepokojących sytuacjach, których jesteśmy świadkami i poradzić się, jak reagować.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię społeczną „Pandemia przemocy”, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci i zachęcić do reagowania i pomocy w sytuacjach ich krzywdzenia.