Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw.
10 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. To kluczowy dla całego świata dokument podpisany w 1948 roku.
Prawa człowieka, to uprawnienia, które przysługują każdemu i wynikają z samego faktu bycia człowiekiem, a źródłem tych uprawnień jest godność ludzka. Prawa te są niezbywalne, powszechne, przyrodzone, nienaruszalne, naturalne oraz niepodzielne.
Każdy człowiek, niezależnie od płci, rady, pochodzenia, wieku, niepełnosprawności, religii, światopoglądu oraz orientacji seksualnej jest równy i ma takie same prawa jak inni.
Artykuł 12 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka stanowi, że nie wolno ingerować samowolnie w czyjekolwiek życie prywatne, rodzinne, domowe, ani w jego korespondencję, ani też uwłaczać jego honorowi lub dobremu imieniu. Ten zapis łamany jest notorycznie w naszym mieście przez niewielką grupę ludzi, którym wydaje się iż anonimowe pisanie w internecie uchroni ich przed karą za naruszanie praw innych. Zasłaniając się wolnością słowa, obrażają, napastują i uwłaczają godności współmieszkańców uważając siebie za ludzi najlepiej znających się na cudzej pracy, poglądach, a szczególnie lubujących się w ingerowanie w życie prywatne myśląc, że obraźliwymi wyzwiskami osiągną swój cel. Nie są już osobami anonimowymi, a nich personalia zdradzają ukryty cel, którego osiągnięcie postawili sobie za wyznacznik psychicznego zniszczenia osób, które mają inny ogląd na otaczającą nas wszystkich rzeczywistość.
Trudno dziwić się, że w małej, pionkowskiej społeczności są ludzie, którym wydaje się, że są wyjęci spod prawa. Biorą wszak przykład z innych uważając, że tylko wąskotorowe myślenie w jednym kierunku jest jedynym i słusznym.
W Dniu Praw Człowieka powinniśmy pomyśleć o wszystkich tych, których prawa są łamane, bo ktoś uważa się za osobę od nich lepszą, bardziej wartościową, mającą prawo do oceny wyborów innych, osobę, która może stanowić o wolności drugiego człowieka oraz jego niezbywalnemu prawu do bezpieczeństwa osobistego.
Pionki przynależą do Związku Miast Polskich, który odpowiadając na prośby z miast członkowskich, podjął decyzję o utworzeniu Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania. Komisja aktywnie włączyła się działania chroniące mieszkańców Związku przed łamaniem ich praw. Równość, integracja i niedyskryminacja, czyli podejście do rozwoju oparte na prawach człowieka, to najlepszy sposób na zmniejszenie nierówności. Samorządy są najbliżej swoich mieszkanek i mieszkańców, wsłuchują się w ich głosy i odpowiadają na ich potrzeby. To właśnie w lokalnych społecznościach realizowane są prawa człowieka. Obrona tych praw nabiera szczególnego znaczenia dla grup i osób doświadczających wykluczenia i nadużyć w każdym aspekcie życia.