Epidemia COVID-19 i spowodowane nią zmiany odbiły się na każdej sferze życia społecznego, w tym na funkcjonowaniu samorządów. To był swego rodzaju test na wytrzymałość i adaptacyjność władz lokalnych. Stosując efektywne formy zarządzania gminy pokazały w kryzysowej sytuacji swoje możliwości oraz skuteczność. Na tle innych samorządów, miasto Pionki wypada korzystnie.
Podczas VI Europejskiego Kongresu Samorządów przedstawiono ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce za rok 2020, który był dla jednostek samorządu terytorialnego rokiem pełnych nowych wyzwań. Pandemia spowodowana przez COVID-19 stanowiła i nadal stanowi poważne wyzwanie dla całego społeczeństwa, w tym dla poszczególnych wspólnot samorządowych. Decyzje i regulacje prawne rządu, często podejmowane w krótkim czasie, wymuszały na jednostkach samorządu terytorialnego przemodelowanie ich dotychczasowej działalności czy sposobu pracy, wpływając na stan finansów. Niższe i często nieregularne wpływy do budżetów gmin, wynikające z zamrożenia gospodarki, znacząco oddziaływały na harmonogram wpływu środków budżetowych, utrudniając realizację podstawowych zadań jednostki, nie wspominając już o planowanych inwestycjach.
Miasto Pionki, pomimo wielu trudności, stale jest gotowe do efektywnego wykorzystywania krajowych i unijnych źródeł finansowania różnych inwestycji. Korzysta z każdej okazji, aby aplikować o środki pozabudżetowe.
Efektywne zarządzanie finansami samorządu to w dzisiejszych czasach duże wyzwanie. Gminom zlecanych jest coraz więcej zadań, a nie zawsze idą za tym pieniądze. Jednak sprawne zarządzanie oraz wykorzystywanie funduszy zewnętrznych powoduje, że dodatkowe wydatki dla budżetu są często nieodczuwalne dla mieszkańców.
Wydatki gmin związane z pandemią odbiły się na ich finansach. Niemniej miasto Pionki, pomimo mniejszych wpływów do budżetu, ale dość dobrej sytuacji finansowej, starało się uchronić lokalne przedsiębiorstwa przed utratą płynności finansowej poprzez aktywne działania gminy, jak np. zwolnienie z płatności lub ich odroczenie. Pandemia wpłynęła na podejmowanie szybkich decyzji. Miasto nie mogło prowadzić działań w pełnym zakresie. Zarówno podmioty komercyjne, jak i samorząd (działalność kulturalna, sportowa, oświata) musiały szybko dostosować się do nowych zasad.
Pomimo wielu trudności z którymi samorząd pionkowski musiał zmierzyć się w 2020 r., to w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce miasto Pionki zajęło 138 pozycję wśród gmin miejskich. Za nami Puławy, Tomaszów Mazowiecki czy Giżycko, Starogard Gdański, Dęblin. Natomiast gminy z regionu plasowały się na pozycjach: Kozienice - 125, Lipsko - 269, Iłża - 440, Zwoleń - 530 czy Skaryszew - 542 wśród gmin miejsko-wiejskich.