9 maja obchodzimy Dzień Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia 9 maja 1950 roku przez ministra spraw zagranicznych Francji – Roberta Schumana planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego od nazwiska jego autora jako Plan Schumana, który dał początek Unii Europejskiej.
Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy w 1950 roku, Robert Schuman, powiedział: „Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność.” Wkładem Polski w budowę tej solidarności było doświadczenie kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Polska wprowadziła demokrację własnymi siłami i pokazała, jak ten trudny proces przełożyć na sukces gospodarczy. 1 maja 2004 roku nasz kraj stał się członkiem Unii Europejskiej.
Kiedy utworzono Unię Europejską, należące do niej kraje przestały prowadzić ze sobą wojny. Dzięki Unii Europejskiej wszystkie kraje w Europie współpracują ze sobą w pokoju. W 2012 r. Unia Europejska otrzymała „Pokojową Nagrodą Nobla”. Nagrodę tę przyznano za pracę na rzecz utrzymania pokoju w Europie.