Kapituła nagrody Lider Regionu Echa Dnia, przy współudziale czytelników zdecydowała o nagrodzie dla 13 samorządów. Wśród nagrodzonych, po raz kolejny Gmina Miasta Pionki. 23 września 2022 r. podczas oficjalnej gali wręczenia statuetek burmistrz Pionek Robert Kowalczyk odebrał nagrodę w kategorii Miasto przyjazne inwestorom.
Pionki to miasto typowo poprzemysłowe. Kiedyś prężnie prosperujące duże, państwowe zakłady produkcyjne stały się bodźcem do stworzenia typowego miasta produkcyjnego, do którego z całego kraju ściągały kadry wykwalifikowanych pracowników. Z czasem pionkowskie szkoły średnie zaczęły kształcić uczniów w branżach wykorzystywanych lokalnie.
Po zmianie ustroju i upadku zakładów, miasto Pionki stało się biednym i zdegradowanym miastem. Bezrobocie, brak wpływu do budżetu miasta, emigracja, to nie jedyne z czynników, które przyczyniły się do zubożenia gminy i miasta Pionki. Teraz śmiało można powiedzieć, że dzięki środkom zewnętrznym oraz nietuzinkowej polityce rozwojowej miasto odzyskuje dawny blask i staje się ciekawym miejscem nie tylko do zamieszkania, ale również rekreacji oraz inwestowania.
Zmiany wizerunkowe, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat, stały się przyczynkiem do zwiększonego zainteresowania biznesowego. Trudno jednak mówić o powrocie dużych zakładów przemysłowych, bo mieszkańcy nie chcą żyć w sąsiedztwie fabryk, które uważają za potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i sugerują wykorzystanie terenów po byłych Zakładach Tworzyw Sztucznych „Pronit”, od których zaczęła się budowa całego miasta.
– Tereny inwestycyjne to taki sam towar jak każdy inny, ale musimy go mieć, znać jego wartość, wypromować i dobrze sprzedać. Tylko tyle i aż tyle – mówi burmistrz miasta Pionki Robert Kowalczyk, który doskonale zna potencjał terenów poprzemysłowych oraz nastawienie lokalnej społeczności. Teren ten doskonale znają również inwestorzy, którzy lokalizują produkcję właśnie na terenie dawnych ZTS Pronit, jak chociażby MESKO S.A., która kupiła od miasta kolejną działkę i będzie dokonywać wielomilionowych inwestycji. Projekt ma polegać na odtworzeniu i rozbudowie Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach wraz z uzyskaniem nowych zdolności i zwiększeniem potencjału produkcyjnego amunicji małokalibrowej, średniokalibrowej, wielkokalibrowej oraz rakiet obejmuje trzy części, z których każda ma swoją specyfikę oraz umiejscowienie w czasie.
Gmina Miasta Pionki z każdym kolejnym rokiem wykazuje coraz więcej zaangażowania w wykorzystanie własnego potencjału oraz atrakcyjności. Sukcesywnie, w miarę możliwości finansowych, czy to pochodzących ze środków własnych, czy z wykorzystaniem środków zewnętrznych, zmienia się wygląd miasta oraz jego infrastruktura. Dzięki wielomilionowym wydatkom, choćby w ostatnich latach, miasto Pionki stało się wygodnym miejscem do życia dla mieszkańców oraz atrakcyjnym dla turystów. Dzięki ogólnemu rozwojowi miasta korzystają również inwestorzy z różnych branż, a lokalni przedsiębiorcy mogą i chcą rozwijać swoje działalności. W ostatnim czasie Gmina Miasta Pionki sprzedała inwestorom kilka działek na terenie miasta, by mogli oni rozwijać swoją dotychczasową działalność.
I tak w roku 2020 na terenie miasta sprzedano działki o łącznej powierzchni 5.985 m2, a na terenie „Pronit” 10 działek – w sumie ponad 43 ha na których powstają nowoczesne fabryki, m.in. TK Bato oraz MESKO S.A. Rok 2021 r. to sprzedaż na terenie miasta blisko 1 ha działek prywatnym podmiotom, a na terenie „Pronitu” 1,35 ha. W tym roku na razie sprzedała się działka przy ul. Spacerowej o powierzchni 0,3955 ha, a na terenie „Pronitu” dwie o łącznej powierzchni 0,6621 ha na których powstaną nowe zakłady przemysłowe. Wśród tych działek, sprzedanych w ostatnim okresie, są również powierzchnie, które znacząco wpływają na polepszenie dotychczasowej działalności, ale również takie, na których powstają zupełnie nowe przedsięwzięcia.
– Nasze miasto stawia więc nie tylko na produkcję, ale również na usługi z których korzystają mieszkańcy miasta i przyległych gmin – wyjaśnia Robert Kowalczyk. – Najważniejszym czynnikiem zarówno dla rozwoju biznesu, jak i całego miasta pozostają ludzie, stąd też ocena jakości życia odgrywa coraz większą rolę w procesie dalszego rozwijania inwestycji. Pionki to miasto harmonii i równowagi, dbające o naturę i stale inwestujące, by być coraz bardziej przyjaznym miejscem dla mieszkańców i dla ludzi biznesu, z atrakcyjną ofertą i z ciekawymi miejscami do aktywnego wypoczynku, spędzania czasu z bliskimi oraz realizowania swoich pasji.
Lokalni przedsiębiorcy rozwijający swoje branże oraz otwierający się na nowe rynki chcą inwestować w mieście, a to plus dla budżetu miasta oraz mieszkańców na których czekają nowe miejsca pracy. Rozwój branży usługowej, to wartość dodana dla lokalnej społeczności, bo na miejscu mogą skorzystać z szerokiego wachlarza różnorakich usług: od gastronomicznych, przez zdrowotne, rekreacyjne, edukacyjne itp.
Miasto Pionki nie jest aglomeracją, ale śmiało może konkurować z większymi miastami. Potencjałem miasta są przede wszystkim jego mieszkańcy oraz wsparcie lokalne ze strony urzędu: pomoc w załatwianiu procedur administracyjnych, udostępnianie informacji i danych potrzebnych inwestorom, organizacja wizyt w terenie, ulgi w podatkach od nieruchomości – część terenów inwestycyjnych objęta jest patronatem Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.