Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii apelują do hodowców drobiu o zachowanie wszelkich zasad bioasekuracji w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa grypy ptaków H5N8.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu w związku z aktualną sytuacją epizootyczną w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie kraju, tj. występowanie ognisk u drobiu oraz przypadków u ptaków dzikich informuje, że wysoce zjadliwa grypa ptaków jest chorobą bardzo zaraźliwą podlegającą obowiązkowi zwalczania. Na grypę ptaków chorują wszystkie gatunki ptaków, a likwidacja choroby zależy od natychmiastowego podjęcia szeregu restrykcji związanych z ograniczeniem przemieszczeń zwierząt i ludzi oraz radykalnych kroków zmierzających do eliminacji zagrożenia, w tym chorych ptaków.
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego Minister oraz Lekarz Weterynarii przypominają o podstawowych zasadach postępowania.
Należy bezwzględnie przestrzegać zasady bioasekuracji:
- zabezpieczyć pasze przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- nie pić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.