Nadleśnictwo Kozienice informuje o pozycjach cięć odnowieniowych (rębnych), które będą wykonane w roku 2023. Wyszczególnione pozycje zostały wybrane z puli całego planu gospodarczego z racji swojej lokalizacji oraz przewidywanych zmian krajobrazowych będących następstwem ich wykonania, co może wzbudzić zainteresowanie lokalnej społeczności lub turystów.
Do przedstawionych poniżej pozycji cięć zostały załączone syntetyczne informacje o celach ich realizacji, planowanych do wykonania rutynowych czynnościach zgodnych z standardami stosowanymi w gospodarce leśnej, stanie zdrowotnym poszczególnych drzewostanów i innych uwarunkowaniach, a także materiały kartograficzne.
Dla chętnych do złożenia uwag i postulatów, lub osób pragnących uzyskać dodatkowe informacje podajemy kontakt:
tel.: 48 612 39 08 lub e-mail: kozienice@radom.lasy.gov.pl
W miarę możliwości, w ramach realizacji celu prac, Nadleśnictwo Kozienice uwzględni zgłoszone potrzeby i wnioski.
Cięcia rębne w pobliżu miasta Kozienice:
Leśnictwo Chinów:
- oddz. 134m - rębnia (określony rodzaj cięć odnowieniowych, zespół czynności mających na celu stopniową wymianę pokoleniową lasu) IIIAU z pozostawieniem nasienników (drzew o właściwych cechach genetycznych i dobrze owocujących) w celu naturalnego odnowienia drzewostanu. Powierzchnia manipulacyjna (część wydzielenia drzewostanowego objęta planem cięć odnowieniowych w danym etapie realizacyjnym rębni), na której będą prowadzone prace pozyskaniowe - 0,82 ha. Po wykonaniu cięcia uprzątającego na powierzchni pozostaną pojedyncze drzewa sosnowe jako nasienniki w ilości około 30-35 szt/ha w celu uzyskania odnowienia naturalnego sosny pospolitej na siedlisku LMśw. Poza pozostawieniem nasienników na powierzchni, zaplanowana została kępa ekologiczna (reprezentatywna kępa drzew przeznaczona do pozostawienia do fizjologicznej „starości” i naturalnego rozkładu) o powierzchni około 0,11 ha jak również w części południowej wydzielenia (określony fragment drzewostanu o jednorodnych cechach np: wiek, skład gatunkowy drzewostanu itp.) od strony drogi krajowej nr 79 i w bezpośrednim jej sąsiedztwie planowane jest usunięcie tylko najwyższego piętra sosnowego i pojedyncze drzewa liściaste, które w przyszłości mogą stanowić drzewa niebezpieczne. Miejsce to będzie stanowić strefę ekotonową (strefa buforowa na granicy sąsiadujących ze sobą różnych ekosystemów). Ponadto zostaną zachowane pojedyncze drzewa gat. Db i So o ponadprzeciętnych rozmiarach. Na powierzchni znajduje się gniazdo dębowe w wieku 11 lat o powierzchni 0,23 ha. Drzewostan w wieku 105 lat.
- oddz. 134i – rębnia IIIAU z pozostawieniem nasienników w celu naturalnego odnowienia drzewostanu. Powierzchnia manipulacyjna, na której będą prowadzone prace pozyskaniowe to 2,75 ha. Po wykonaniu cięcia uprzątającego na powierzchni pozostaną pojedyncze drzewa sosnowe jako nasienniki w ilości około 30-35 szt/ha w celu uzyskania odnowienia naturalnego sosny pospolitej na siedlisku BMśw. Poza pozostawieniem nasienników na powierzchni pozostanie kępa ekologiczna o powierzchni ok.0,14 ha, a w części południowej wydzielenia od strony drogi krajowej nr 79 i w bezpośrednim jej sąsiedztwie usunięte zostanie jedynie najwyższe piętro sosnowe i pojedyncze drzewa liściaste, które w przyszłości mogą stanowić drzewa niebezpieczne. Miejsce to będzie stanowić strefę ekotonową. Ponadto zostaną zachowane pojedyncze drzewa gat. Db i So o ponadprzeciętnych rozmiarach. Na powierzchni znajdują się gniazda dębowe w wieku 11 lat o powierzchni 0,86 ha. Drzewostan w wieku 105 lat.
- oddz. 134n – rębnia IIIA – założenie gniazd, na których zostanie wprowadzony Db. Powierzchnia manipulacyjna, na której będą prowadzone prace związane z wykonaniem zadań z użytkowania lasu wynosi 1,80 ha, natomiast same cięcia rębne będą wykonywane na powierzchni zredukowanej 0,55 ha. Drzewostan So w wieku 97 lat, miejscowo Db 97-48 lat, Ak 73 lat.
Leśnictwo Maciejowice
- oddz. 142i – Rb IB – z pozostawieniem nasienników w celu naturalnego odnowienia drzewostanu. Powierzchnia manipulacyjna, na której będą prowadzone prace pozyskaniowe 0,91 ha. Po wykonaniu cięcia na powierzchni pozostaną najlepsze drzewa sosnowe (w ilości 35-40 szt/ha), z których spodziewamy się naturalnego obsiewu sosną pospolitą na siedlisku BMśw. Poza pozostawieniem nasienników na powierzchni powstanie kępa ekologiczna z nienaruszonym drzewostanem o powierzchni 0,05 ha, pozostawiona do naturalnego rozkładu. Od granicy z terenem zurbanizowanym powstanie strefa ekotonowa o szerokości do 30 m. Celem prac jest dokonanie wymiany pokoleniowej starego, zamierającego drzewostanu sosnowego na młode pokolenie sosnowe.
- oddz. 150d – Rb IIIB – rębnia IIIB, założenie gniazd (forma cięć odnowieniowych stosowana na małych powierzchniach-„gniazdach” 0,15-0,50 ha, umożliwiająca uzyskanie właściwych warunków ekologicznych dla odnowienia niektórych gat. np.: dębu), na których zostanie wprowadzony dąb. Drzewostan osłabiony pod względem sanitarnym (k. ostrozębny, jemioła). Łączna powierzchnia manipulacyjna wynosi 4,04 ha, natomiast cięcia rębne prowadzone będą na łącznej powierzchni 0,80 ha z wyłączeniem terenu bezpośrednio przyległego do Królewskiego Gościńca. Dla przedmiotowego drzewostanu w Planie Urządzenia Lasu została zaplanowana przebudowa ze względu na niezgodność aktualnego składu gatunkowego z siedliskiem LMśw.
- oddz. 187f – Rb IID – Wydzielenie położone w granicach miasta Kozienice. W ramach projektowanej rębni zostaną założone 3 gniazda o powierzchni całkowitej 1,05 ha w celu wprowadzenia podsadzeń Bk pod osłoną górną drzewostanu So z jednoczesnym usunięciem II piętra składającego się z Db.cz. (gatunku obcego). Z uwagi na stan sanitarny drzewostanu, na pozostałej części pasa manipulacyjnego przewidziano jednostkowe cięcia sanitarne w celu usunięcia posuszu oraz drzew zamierających, silnie opanowanych przez jemiołę, a także owocujących Db.cz w celu redukcji ich liczby. Teren bezpośrednio przyległy do „ścieżek spacerowych” pozostanie nienaruszony.
Leśnictwo Stanisławice
- oddz. 2f – Rb IB – drzewostan zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie z terenami zurbanizowanymi w miejscowości Stanisławice i Aleksandrówka, stykający się dłuższym bokiem z drogą powiatową i ścieżką rowerową. Ze względu na wcześniej przeprowadzone cięcia sanitarne w wyniku szkód od kornika ostrozębnego w ramach planowanej rębni zrezygnowano z typowego cięcia zupełnego na korzyść usunięcia jedynie pojedynczo pozostawionych So bez usuwania dolnego piętra Db, które będzie stanowić osłonę dla przyszłego odnowienia Bk i Lp. Powierzchnia manipulacyjna na której będą prowadzone prace pozyskaniowe 1,24 ha. Od strony drogi powiatowej i ścieżki rowerowej zaplanowano ekoton, który będzie się składał z istniejących krzewów i II piętra Db (usunięte zostaną tylko drzewa niebezpieczne). We wschodniej części wydzielenia powstanie kępa ekologiczna o pow. 0,20 ha, w której skład wejdzie drzewostan nienaruszony przez ww. owada.
- oddz. 6k – Rb IIIBU – na powierzchni występuje cenny fragment zbiorowiska roślinnego (Tillio-Carpinetum, odpowiadający siedlisku przyrodniczemu 9170), ze względu na powyższe w południowo-wschodniej części wydzielenia zostanie pozostawione ok.1 ha drzewostanu dębowego z II piętrem grabowym. W części północno-zachodniej od strony drogi wojewódzkiej 737, w bezpośrednim jej sąsiedztwie zostanie utworzona strefa ekotonowa – usunięte zostanie najwyższe piętro sosnowe i pojedyncze drzewa liściaste, które w przyszłości mogą stanowić drzewa niebezpieczne. Za strefą ekotonową zostanie wyznaczona kępa ekologiczna do naturalnego rozkładu. Na pozostałej powierzchni zaplanowano cięcie uprzątające. Ponadto zostaną zachowane pojedyncze drzewa gat. Db o ponadprzeciętnych rozmiarach.
- oddz. 26f – Rb IIIB – w ramach rębni zostanie założone 7 gniazd pod odnowienia Db, o łącznej powierzchni 2,10 ha. Z uwagi na stan sanitarny przedmiotowego drzewostanu zaplanowano jednostkowe cięcia w celu polepszenia jego zdrowotności oraz cięcia doświetlające istniejące gniazda.
Leśnictwo Kociołki
- oddz. 23a – Rb IIIAU – Dla przedmiotowego drzewostanu w Planie Urządzenia Lasu zostało zaprojektowane cięcie uprzątające z wykorzystaniem rębni IIIAU o łącznej powierzchni manipulacyjnej 3,09 ha (w tym powierzchnia zredukowana 1,74 ha). Zaprojektowano kępę ekologiczną o powierzchni 0,30 ha. Na pozostałej powierzchni cięć pozostaną nasienniki So ( max. do 40 szt/ha) w celu inicjowania odnowienia naturalnego z samosiewem górnym. Ponadto zostaną zachowane pojedyncze drzewa gat. Db o ponadprzeciętnych rozmiarach oraz drzewa pełniące funkcje biocentotyczne.
- oddz. 42d – Rb IIIB – założenie gniazd na których wprowadzony będzie Db. Drzewostan w bezpośrednim sąsiedztwie z drogą 302 prowadzącą do „Królewskich Źródeł”. Łączna powierzchnia manipulacyjna wynosi 9,65 ha, natomiast cięcia rębne prowadzone będą na powierzchni 4,55 ha. Drzewostan So 112 lat, Db 112 lat.
- oddz. 42g – Rb IIIB – w ramach planowanej rębni zostaną założone gniazda pod odnowienie Db, a także cięcia jednostkowe nad istniejącymi gniazdami Jd. Drzewostan w bezpośrednim sąsiedztwie z drogą 302 prowadzącą do „Królewskich Źródeł”. Łączna powierzchnia manipulacyjna wynosi 6,52 ha, natomiast cięcia rębne prowadzone będą na powierzchni 2,40 ha. Drzewostan So 112 lat, Db 112 lat.
Cięcia rębne w pobliżu miasta Pionki:
Leśnictwo Karpówka
- oddz. 4a – Rb IID – w ramach rębni (określony rodzaj cięć odnowieniowych, zespół czynności mających na celu stopniową wymianę pokoleniową) zaplanowano cięcia częściowe nad II piętrem Jd, w celu jego częściowego odsłonięcia oraz cięcia zupełne pod gniazdo Db o łącznej powierzchni 0,30ha. Na pozostałej powierzchni wydzielenia (określony fragment drzewostanu o jednorodnych cechach np: wiek, skład gatunkowy drzewostanu itp.) cięcie pojedyncze pod kątem zachowania właściwego stanu sanitarnego. Ponadto zostaną zachowane pojedyncze drzewa gat. So o ponadprzeciętnych rozmiarach.
- oddz. 4b – Rb IIIBU – w ramach rębni zaplanowano wykonanie cięcia uprzątającego z pozostawieniem kępy ekologicznej (reprezentatywna kępa drzew przeznaczona do pozostawienia do fizjologicznej „starości” i naturalnego rozkładu) o pow. 0,22 ha wzdłuż wydzielenia 4c, jako otulina olsu. Powierzchnia manipulacyjna (część wydzielenia drzewostanowego objęta planem cięć odnowieniowych w danym etapie realizacyjnym rębni), na której będą prowadzone prace pozyskaniowe 4,35 ha. Na płatach podrostów i II piętra Jd przewidzianych do wykorzystania w procesie odnowieniowym, zaprojektowano cięcia jednostkowe z pozostawieniem pojedynczych przestoi So o dobrej kondycji zdrowotnej.
- oddz. 9a – Rb IID – w ramach planowanej rębni zaprojektowano cięcie częściowe nad II piętrem Jd i Bk, w celu jego częściowego odsłonięcia. Powierzchnia manipulacyjna na której będą prowadzone prace pozyskaniowe 3,93 ha. Na pozostałej powierzchni cięcie pojedyncze pod kątem zachowania właściwego stanu sanitarnego. Cięcie bez powierzchni do odnowienia. Ponadto zostaną zachowane pojedyncze drzewa gat. So o ponadprzeciętnych rozmiarach.
- oddz. 31n – Rb IIIA – założenie gniazda(forma cięć odnowieniowych stosowana na małych powierzchniach-„gniazdach” 0,15-0,50 ha, umożliwiająca uzyskanie właściwych warunków ekologicznych dla odnowienia niektórych gat. np.: dębu), o pow. 0,35 ha, na którym zostanie wprowadzony Db. Na pozostałej powierzchni cięcie pojedyncze pod kątem zachowania właściwego stanu sanitarnego drzewostanu, a także zostaną usunięte drzewa bezpośrednio przy drodze publicznej, które w przyszłości mogą stanowić zagrożenie dla ruchu. Ponadto zostaną zachowane pojedyncze drzewa gat.DbSo o ponadprzeciętnych rozmiarach.
Leśnictwo Podgóry
- oddz. 167g – Rb IIIB – drzewostan zlokalizowany w granicach administracyjnych miasta Pionki (okolice ulicy Partyzantów). W ramach planowanej rębni zostanie wykonane cięcie częściowe na powierzchni 2,00 ha w celu założenia gniazd podokapowych( odnowień wyprzedzających wprowadzanych pod osłoną górnego drzewostanu) pod wprowadzenie Bk. Wzdłuż drogi publicznej zostanie ukształtowana strefa ekotonowa (strefa buforowa na granicy sąsiadujących ze sobą różnych ekosystemów) przez częściowe rozluźnienie drzewostanu. Na pozostałej powierzchni cięcie pojedyncze pod kątem zachowania właściwego stanu sanitarnego drzewostanu.
- oddz. 172b – Rb IIIB – w ramach planowanej rębni zostaną wykonane cięcia odsłaniające w celu doświetlenia istniejących podrostów Jd i Bk oraz podsadzeń Db według potrzeb hodowlanych, a także cięcia w celu zachowania właściwego stanu sanitarnego. Powierzchnia manipulacyjna na której będą prowadzone prace pozyskaniowe 5,43 ha. Drzewostan So, pjd. Brz, Db, Jd.
Leśnictwo Kociołki
- oddz. 79b – Rb IIIB – drzewostan w bezpośrednim sąsiedztwie z drogą 301 prowadzącą do „Królewskich Źródeł” i rezerwatu Brzeźniczka. Drzewostan z dużym udziałem Db w górnym piętrze. W ramach planowanej rębni zostaną założone gniazda Db pod odnowienie sztuczne i naturalne. Powierzchnia manipulacyjna całego wydzielenia 7,75 ha, cięcia rębne pod założenie gniazd na pow. 3,06 ha.
- oddz. 95d – Rb IIIAU – Drzewostan w sąsiedztwie otuliny i rezerwatu Brzeźniczka, bezpośrednio przyległy do drogi 301. Dla przedmiotowego drzewostanu w Planie Urządzenia Lasu zostało zaprojektowane cięcie uprzątające z wykorzystaniem rębni IIIAU o łącznej powierzchni manipulacyjnej 5,38 ha (w tym powierzchnia zredukowana 3,05 ha). W celu zainicjowania odnowienia naturalnego So na powierzchni po cięciu uprzątającym pozostaną nasienniki (max.40 szt/ha). Zaprojektowano również 3 kępy ekologiczne o łącznej powierzchni 0,53 ha.
Tomasz Sot
Nadleśniczy