Lokatorzy trzech bloków socjalnych w piątek mieli powód do świętowania. Po trwającym ok. rok remoncie, prace oficjalnie zakończono, a budynki oddano do użytku. Efekt końcowy modernizacji sprawdzali przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego – wicemarszałek Rafał Rajkowski, przedstawiciel marszałka Adam Duszyk oraz radni sejmiku województwa: Leszek Przybytniak i Tomasz Śmietanka.
Czyste, ocieplone, z nową instalacją elektryczną, wodną i centralnego ogrzewania, z wyremontowanymi częściami wspólnymi, nowymi łazienkami, wymienioną stolarką okienną, nowymi drzwiami wejściowymi, a także wyposażone w zasilanie fotowoltaiczne – z mocno zdegradowanych przemieniły się w najładniejsze domy wielorodzinne dzięki inwestycji miejskiej ze wsparciem środków z budżetu województwa mazowieckiego. Koszt modernizacji trzech 70-letnich budynków wyniósł 7.268.989,19 zł.
W blokach przy ul. Leśnej 17 oraz Al. Lipowe 9 i 13 znajduje się 196 lokali, w których zamieszkuje ok. 400 osób. Niektórzy mieszkają w nich niemalże od samego początku, kiedy były jeszcze blokami komunalnymi. Nigdy nieremontowane z czasem stały się blokami socjalnymi w których zakwaterowanie otrzymywali mieszkańcy o niskich dochodach lub eksmitowani z mieszkań komunalnych i spółdzielczych. Niektórzy przestali płacić czynsze, inni nie płacili ich od momentu zamieszkania, ale wśród nich są i tacy, którzy od lat regularnie uiszczają wszelkie opłaty. To z myślą o tych lokatorach planowano remonty bloków, ale zazwyczaj kończyło się na planach lub zapowiedziach. W tej kadencji udało się podpisać porozumienie, które zapewniło współfinansowanie tego wielkiego wyzwania. Modernizacja obiektów wraz z przebudową instalacji odbywała się w czasie, kiedy lokale były użytkowane przez mieszkańców.
Al. Lipowe 9 przed remontem:
Leśna 17 w trakcie remontu:
24 lutego burmistrz miasta Pionki, Robert Kowalczyk wraz z zastępcą Kamilą Kaczorowską oraz radnymi miejskimi Grzegorzem Wąsikiem i Zbigniewem Belowskim, kierownikami wydziałów, którzy przyczynili się do modernizacji oraz przedstawicielami Samorządu Województwa Mazowieckiego oddali budynki mieszkańcom. Za trud i zaangażowanie, za to, że dostrzeżono problemy bytowe lokatorów żyjących z zdegradowanych obiektach, mieszkańcy przywitali gości gremialnie, a wraz ze słowami podziękowań zapewnili, że będą dbać o swoją nową przestrzeń.
– Był to bardzo duży projekt, w sumie wydaliśmy prawie 7,3 mln zł na remonty bloków Leśna 17 oraz Aleje Lipowe 9 i 13 – zwrócił się mieszkańców Robert Kowalczyk. – Staraliśmy się przede wszystkim o to, żeby te budynki nabrały zupełnie innego wyglądu i zyskały na funkcjonalności. Staraliśmy się również, aby te budynki stały się mniej kosztowne, m.in. dlatego wymiana na nową całej instalacji elektrycznej, instalacji c.o., wymiana dachu, ocieplenie ścian czy założenie fotowoltaiki. To bardzo trudne przedsięwzięcie w mieście dlatego, że cały remont był wykonywany na działającym organizmie, czyli w czasie, kiedy tutaj państwo wszyscy żyjecie, mieszkacie, funkcjonujecie. Bo naprawdę, w trzech blokach zrobić tak duży remont nie było łatwo. Dlatego za to, że pomagaliście, że nie przeszkadzaliście, że staraliście się, aby ta modernizacja przebiegała sprawnie, bardzo serdecznie państwu dziękuję. Ale z drugiej strony też przepraszam państwa, bo wiem, że ten rok był dla was wszystkich rokiem bardzo trudnym i uciążliwym. Ale cieszę się, że mogliśmy wspólnie skończyć tę inwestycję i spojrzeć z zadowoleniem i z dumą na to, że budynki z lat 50-tych, czyli mające prawie 70 lat udało się w końcu, po wielu, wielu latach odnowić, zmodernizować, unowocześnić dzięki pieniądzom od marszałka województwa mazowieckiego. Bardzo serdecznie za to dziękujemy. Chcę powiedzieć, że nie obyło się bez przeszkód wykonywanie tej inwestycji, także wewnątrz, czyli w mieście. Dzisiaj tych, którzy przeszkadzali nie widzę, bo część radnych nawet nie przyszła, choć wszyscy zostali zaproszeni, ale dziękuję tym radnym, którzy z nami są i możemy wspólnie w ten dzień oddać nowoczesne miejsca zamieszkania w ręce naszych mieszkańców.
– Tkanka tej przestrzeni mieszkalnej była rzeczywiście bardzo mocno zniszczona – głos zabrał Rafał Rajkowski. – Ja miałem okazję, chyba w pierwszych dniach urzędowania pana burmistrza odwiedzić ten budynek. Wiem, że to był priorytet pierwszych działań burmistrza i działania, by pozyskać to dofinansowanie. Ten montaż finansowy trwał jakiś czas, ale dzięki właśnie tej determinacji i skuteczności władz miasta, radnych, chociaż jak pan burmistrz wspomniał, nie wszyscy radni miejscy przyklaskiwali akurat temu, żeby to się udało. Nie wiem dlaczego, bo wydaje mi się, że intencją radnego powinno być to, aby wspierał raczej tego typu działania. Za to co złe ganić, ale za to, co dobre trzeba pochwalić. Jeżeli ktoś nie ma takiej umiejętności, to wydaje mi się, że nie ma podstawowych kompetencji, aby piastować tego typu funkcję. Ale to nie mi o tym decydować, tylko państwu. W imieniu samorządu i zarządu województwa mazowieckiego chcę pogratulować tej determinacji urzędu, tych którzy rzeczywiście przyczynili się do tego, aby ten obiekt wyglądał tak, jak wygląda. Po tylu latach funkcjonowania w tak niesprzyjających okolicznościach myślę, że teraz patrząc na to w jaki sposób wygląda ta przestrzeń, będzie się państwu i tu zwracam się do mieszkańców tego obiektu, po prostu żyło się lepiej. Życzę, aby tak jak do tej pory ma to miejsce, Pionki się zmieniały i właśnie te zapomniane elementy, jakie od wielu, wielu lat nie były w gestii władz samorządowych, były robione. Szczerze mówiąc dotykanie akurat tej tkanki mieszkaniowej było obarczone bardzo dużym ryzykiem.
Modernizacja bloków, to dla mieszkańców nie tylko generalny remont, ale prawdziwy przeskok cywilizacyjny, który prezentujemy na zdjęciach.