7 marca 2023 r. odbyło się kolejne posiedzenie rady miasta, poprzedzone komisją gospodarki gminy i infrastruktury. Radni wnikliwie dyskutowali nad projektami dwóch uchwał, jakie złożył burmistrz Robert Kowalczyk: w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego nr WNP-I.4131.37.2023.RM z dnia 09 lutego 2023 r. oraz sprzedaży w trybie bezprzetargowym nieruchomości stanowiącej dz. nr 1464/535 o pow. 0,0462 ha położonej przy ul. Melaminy z przeznaczeniem na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej.
Burmistrz zaproponował radzie miasta by wznieść skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego z dn. 9 lutego 2023 r. stwierdzające nieważność uchwały nr LXII/357/2023 Rady Miasta Pionki z dnia 24 stycznia 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wybranych obszarów położonych w Pionkach przy ul. Radomskiej i ul. Dr M. Garszwo. Zdaniem organu nadzorczego uchwała ta w istotny sposób narusza zasady, jak i tryb sporządzania planu miejscowego, co na mocy art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oznacza konieczność stwierdzenia nieważności uchwały w całości. Wojewoda wskazując na motywy powyższego stanowiska stawia zarzut, iż uchwała nr LXII/357/2023 została podjęta w oparciu o zapisy uchwały nr XLIX/294/2022 Rady Miasta Pionki z dn. 23 lutego 2022 r. w spr. uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, która to z kolei uchwała nie wywołuje skutków prawnych od dnia ogłoszenia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 4 listopada 2022 r. w sprawie stwierdzenia jej nieważności do dnia uprawomocnienia się przedmiotowego judykatu. W związku ze złożeniem przez Gminę Miasta Pionki w przewidzianym prawem terminie skargi kasacyjnej od ww. wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wstrzymanie wykonania uchwały ma miejsce również w okresie postępowania kasacyjnego. Konsekwencją tego stanu, w ocenie Wojewody Mazowieckiego, jest brak podstawy planistycznej do podejmowania uchwał w przedmiocie zatwierdzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w granicach administracyjnych Miasta Pionki, do czasu uprawomocnienia się wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, bądź do czasu jego ewentualnego uchylenia.
Wnioskodawca projektu uchwały w spr. wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze nie podziela stanowiska Wojewody. O ile wyrok w sprawie unieważnienia uchwały bez wątpienia skutkuje wstrzymaniem wykonalności uchwały, to nie tworzy on jednak sytuacji prawnej, w której zachodzi brak podstawy planistycznej do podejmowania uchwał w przedmiocie zatwierdzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w granicach administracyjnych Miasta Pionki.
W toku debaty wyjaśniono, iż decyzja wojewody oraz na podstawie wyroku WSA wstrzymana została w obiegu prawnym uchwała z 2022 r., ale przywrócone zostały poprzednio uchylone z roku 2000 i 2012 r., które nie zostały skutecznie wyeliminowane z obrotu prawnego, więc są aktami obowiązującymi i stanowią podstawę planistyczną. Taki kierunek wykładni został podzielony m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 maja 2022 r. sygn. akt VIII SA/Wa748/21. W związku z tym nie występuje stan braku podstawy planistycznej do podejmowania uchwał w przedmiocie zatwierdzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Jak wyjaśniał radca prawny powodem decyzji Wojewody o uchyleniu w całości uchwały z 2022 r. w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Pionki, było zakwestionowanie metodologii w wyliczeniach demografii na rok 2050.
Po wysłuchaniu argumentów oraz wyśnień radni przystąpili do głosowania. Za wniesieniem skargi na decyzję wojewody zagłosowali radni: Belowski, Bińkowski, Jaroszek, Nowak, Panufnik i Wąsik. Przeciwni byli: Abramowicz, Grzywacz i Maślanek. Od głosu wstrzymali się: Wydmuch, Łyżwa i Kobylas. Troje radnych było nieobecnych na sesji.
Jako drugi procedowany był projekt dotyczący umożliwienia sprzedaży w trybie bezprzetargowym niewielkiej działki (bez dostępu do drogi) o powierzchni 462 m2 położonej przy ul. Melaminy (teren Pronitu) z przeznaczeniem na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej. Wniosek w tej sprawie wniósł przedsiębiorca. Przeznaczona do sprzedaży nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Gminy Miasta Pionki i oznaczona jako działka ewidencyjna nr 1464/535 o pow. 0,0462 ha. Zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami w trybie bezprzetargowym można zbyć nieruchomość na powiększenie sąsiedniej nieruchomości, jeżeli nie może ona być zagospodarowana jako odrębna nieruchomość, a działka nr 1464/535 ze względu na brak dojazdu do drogi nie może być zagospodarowana jako nieruchomość samodzielna.
Radni miejscy debatowali nad projektem uchwały, rozstrzygając czy nie lepiej byłoby działkę tę wystawić na sprzedaż w trybie przetargu nieograniczonego, by móc uzyskać większą kwotę z jej sprzedaży niż wartość wyceniona przez rzeczoznawcę. Po wyjaśnieniach, że żaden z sąsiadujących przedsiębiorców tak niewielkiej działki nie chce nabyć, radni uznali, iż wyrażają zgodę na jej sprzedaż w trybie bezprzetargowym. Tylko radny Paweł Abramowicz zagłosował przeciwko. Trzech radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.