Tradycyjnie w mieście Pionki w ośrodku nad Stawem Górnym odbyły się kolejne Sobótki, które na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń miejskich. Obchody Nocy Kupały każdego roku przyciągają mieszkańców i cieszą się ogromnym zainteresowaniem także osób spoza Pionek. Tak było i tym razem, a oferowane atrakcje bez wątpienia trafiły w gusta uczestników w różnych grupach wiekowych.
Sobótka, to noc przesilenia. Najdłuższy dzień, a co za tym idzie najkrótsza noc w roku, to dla Słowian wyjątkowy czas. Ze świętem tym związane są różne obrzędy, które przetrwały do dziś, choć utraciły na swej mocy.
Sobótki, Janki, Wianki to przede wszystkim koncerty plenerowe połączone z licznymi atrakcjami dla wszystkich uczestników. Tegoroczne wydarzenie zbiegło się w czasie z oficjalnym otwarciem sezonu letniego na kąpielisku Staw Górny, co jednoznacznie wskazuje, że w wodach Zagożdżonki można już się kąpać pod bacznym okiem ratowników.
– Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj być z państwem tu, w tym przepięknym miejscu, bo jak zapewne wiecie, jest to szczególne miejsce na mapie Mazowsza, pięknie zrewitalizowane – mówił podczas rozpoczęcia imprezy wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. – Janki, Wianki już na stałe zagościły na mapie kulturalnych imprez Mazowsza i życzę państwu świetnej zabawy. Naprawdę z miłą chęcią przyjeżdża się do Pionek i widzi się, jak miasto się zmienia, jak dużo inwestycji, których dzisiaj zazdroszczą wam inne samorządy, jest zrealizowanych, a ile się jeszcze planuje. Chyle nisko czoła jako samorządowiec dla samorządowców miasta Pionki. Panie burmistrzu, na pana ręce ogromne gratulacje.
– Kochani, witam was bardzo serdecznie nad Stawem Górnym w Pionkach. Mam nadzieję, że jak co roku będziemy się wspólnie świetnie bawić. To faktycznie zasługa środków województwa mazowieckiego i dzięki wsparciu pana marszałka ten nasz Staw Górny wygląda tak, jak wygląda – zwrócił się do uczestników wydarzenia burmistrz Robert Kowalczyk. – Wiele inwestycji w naszym mieście odbywa się dzięki środkom województwa mazowieckiego i wsparciu, mogę to powiedzieć śmiało, przyjaciela naszego miasta, pana wicemarszałka Rafała Rajkowskiego. Panie marszałku, bardzo dziękujemy. Drodzy państwo, mam nadzieję, że bawimy się dzisiaj do późna świetnie. Korzystajcie. Pogoda nam chyba sprzyja, bo nie jest gorąco, więc możemy spokojnie bawić się i wspólnie spędzimy fantastycznie czas.
– A dla najmłodszych i dla mieszkańców z naszego miasta, ale także gości, którzy licznie nas odwiedzają – kochani, od dzisiaj zaczynamy sezon wakacyjny nad Stawem Górnym, więc już jest oficjalnie otwarty. Zatrudnieni są ratownicy, więc będziecie tutaj bezpieczni. Dla wszystkich państwa, słonecznych, bezpiecznych i pięknych wakacji – życzyła wiceburmistrz Kamila Kaczorowska.
Radny powiatowy, a zarazem były burmistrz miasta Marek Janeczek podkreślił, że Pionki mają wiele pięknych miejsc, a odpoczynek nad Stawem Górnym przyciąga nie tylko Pionkowian, ale także osoby z odległych części Mazowsza.
Bezpośrednio po otwarciu XXV Sobótek, Janek, Wianek rozpalono na plaży tradycyjne sobótkowe ognisko, przez które później skaczą ochotnicy. Zabawa ze skokami przez ogień jest stałym elementem Nocy Kupały, bo zgodnie z sobótkowym obrzędem, ogień ma znaczenie oczyszczające. Co ciekawe, w tym roku najodważniejsze były kobiety, choć nie brakowało także panów, którzy chcieli zmierzyć się w tej konkurencji. Dla śmiałków czekały nagrody.
Noc Świętojańska to także puszczanie wianków na wodę, które najpierw trzeba upleść z pachnących ziół i kwiatów polnych. W tej konkurencji bezsprzecznie najlepsze były dziewczynki, które stworzyły wyjątkowe wianki. Najpiękniejsze wzięły udział w konkursie, a najzdolniejsze twórczynie otrzymały nagrody, które wręczyła dyrektor MOK Agata Chmielewska.
Zanim zapadł zmrok, uczestnicy imprezy bawili się podczas plenerowego koncertu, a podczas XXV Sobótek grały zespoły: „The Acords” z coverami najpopularniejszych hitów, „Jacki” z wokalistą związanym przez 8 lat z zespołem „Dżem”, którzy zagrali utwory rockowe, bluesowe i rhythm’n’blues, a także wiele kompozycji własnych oraz kilka wielkich polskich przebojów, w odmiennej, zaskakującej aranżacji. Na scenie wystąpił także zespół „Żmij” wykonujący rockowe interpretacje muzyki ludowej oraz własne utwory inspirowane klimatem słowiańskim.
Wieczór nad wodą, z miłą nutą w tle, wśród znajomych, dobrym jedzeniem oferowanym przez food trucki, ale przede wszystkim pod bacznym okiem strażaków, policjantów oraz ochrony, był czasem spokojnej zabawy w oczekiwaniu na punkt kulminacyjny, czyli występu teatru ognia – artystycznego tańca z ogniem, obfitującego w elementy fireshow. Występy artystów zawsze budzą ogromne emocje nie tylko wśród najmłodszych. Jest to moment, kiedy każdy może poczuć się jak w bajce. Teatr ognia energetyzuje, ekscytuje i dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Organizatorem tegorocznej Nocy Świętojańskiej był Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach. Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i współfinansowany ze środków Powiatu Radomskiego.