Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu informuje, że miejskie fontanny nie są miejscem do zażywania kąpieli ani do picia.
Z uwagi na to, że woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym znajdować się w niej mogą zanieczyszczenia np.: kamienie, odchody zwierząt, szczególnie ptaków i kotów, które często załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne. W wodzie znajdują się także bakterie gronkowca, pałeczki legionelli, bakterie salmonelli i bakterie kałowe.
Kąpiel w fontannie może powodować:
- zatrucia pokarmowe,
- zapalenie spojówek,
- schorzenia dróg oddechowych, infekcje dróg moczowych,
- ostre zapalenie płuc,
- reakcje alergiczne,
- grzybicę stóp i inne choroby skóry.
Kąpiele w fontannach mogą być również przyczyną urazów. Mokre obrzeżą, płyty, na które wylewa się woda są śliski, co może grozić poślizgiem, upadkiem, urazem głowy czy skaleczeniem. Otwarta raja jest łatwym miejscem przedostania się bakterii czy wirusów.
Bezpiecznie można korzystać z miejsc przeznaczonych do kąpieli w których woda jest badana: baseny kryte i odkryte, kąpieliska, miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, wodne place zabaw.
Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2002 r. za złamanie zakazu kąpieli w fontannie może grozić mandat.