11 listopada to święto, które tłumnie gromadzi mieszkańców – na mszy św. za Ojczyznę, przemarszu ulicami Pionek w biało-czerwonym korowodzie oraz podczas obchodów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, by później wspólnego świętowania na pikniku w parku miejskim Błonia. Również w tym roku frekwencja była znakomita.
Tegoroczne obchody miejskie rozpoczęły się o godz. 9:30 uroczystą mszą świętą za Ojczyznę, odprawioną w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Oprawę muzyczną zapewnili nauczyciele i uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Pionkach oraz zespół Kontrast. Tuż przed godziną 12:00 rozpoczęły się uroczystości przed Legionówką przy ul. Niepodległości. Mieszkańcy wspólnie zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, oddali cześć poległym w walce o Polskę, a prof. dr hab. Marek Wierzbicki, dyrektor Biura Badań Historycznych IPN, odczytał Apel Pamięci.
Wśród licznie zgromadzonych był też poseł na Sejm Konrad Frysztak, który przypomniał w 105 rocznicę odzyskania niepodległości, że nie jest nam ona dana na zawsze.
– 11 listopada to najważniejszy dzień w historii naszego kraju, to dzień radości z niepodległości. To dzień, który daje nam radość z tego, że w sercu Europy żyjemy w wolnym, niepodległym kraju, możemy cieszyć się naszą biało-czerwoną flagą i tym, że mówimy w języku polskim. Ale to również dzień, który każe nam pamiętać o prostej rzeczy – tylko będąc razem, wspólnie, ponad wszelkimi podziałami możemy czynić dobro i możemy wzmacniać naszą Ojczyznę. Dlatego szanowni państwo, razem, ponad wszelkimi podziałami starajmy się naszą Ojczyznę budować jak najsilniejszą. I tego dnia nie możemy również zapomnieć o wszystkich tych, którzy w czasie wojen, w czasie okupacji, ale również czyniąc służbę dla dobra naszej Ojczyzny, policjanci, strażacy, lekarze, ratownicy medyczni, którzy oddali swoje życie za nasze bezpieczeństwo, oddali swoje życie za to, by ratować innych – pamiętajmy o nich. Cześć i chwała bohaterom.
Burmistrz Robert Kowalczyk podkreślił, że data 11 listopada jest symboliczna, bo wszyscy dobrze wiedzą, iż proces powrotu Polski na mapę Europy trwał kilka miesięcy, a listopad 1918 roku był miesiącem, w którym miejsce miało najwięcej wydarzeń skutkujących odzyskaniem niepodległości po 123 latach niewoli, cierpienia i represji.
– 5 pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji, rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 roku Polacy znów mogli cieszyć się wolnością i niepodległością. Trzeba jednak pamiętać i tę pamięć przekazywać z pokolenia na pokolenie, że niepodległość rodziła się w bólach, cierpieniach, wymagała ofiary krwi i wielu żyć naszych najlepszych synów i córek. Dziś w obliczu aktualnej sytuacji i wojny na Ukrainie u bram Rzeczpospolitej, a także wydarzeń na Bliskim Wschodzie, musimy wszyscy mieć świadomość tego, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Jest darem, którego wszyscy musimy strzec jak źrenicy oka (…). Taki dzień jak dzisiejszy, przepełniony duchem patriotyzmu i radości, u niejednego z nas rodzi refleksję – czy potrafimy dobrze wykorzystać naszą wolność? Czy należycie ją pielęgnujemy? Niech dobro Polski i naszej małej ojczyzny będzie dla nas życiowym celem, pamiętając, jak mówił poeta „Ojczyzna, to wielki, zbiorowy obowiązek”. Drodzy mieszkańcy, z okazji Dnia Niepodległości życzę każdemu z was, aby ta wolna Polska, a w niej nasze miasto Pionki było miejscem szczególnym dla którego warto żyć i wspólnie, zgodnie działać.
Część oficjalna zakończyła się złożeniem wieńców przed pomnikiem J. Piłsudskiego oraz oddania hołdu poległym. Jak każdego roku liczne delegacje składały kwiaty z biało-czerwonymi wstęgami, by w ten sposób dać wyraz pamięci tym, którzy oddali swe życie w walce o dobro Polski.
Na Błoniach odbył się „Piknik dla Niepodległej”, gdzie uczestnicy mogli wesprzeć harcerzy, którzy sprzedawali biało-czerwone słodycze wykonane specjalnie na tę okazję. Była też rozgrzewająca herbata i przepyszne zupy oferowane w namiocie Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, pod którym można było również wykonać okolicznościową pamiątkową przypinkę. Spacer po Błoniach to także okazja by zakupić dzieła rękodzielników: stroiki, obrazy, oszałamiające zawieszki, szydełkowe drobiazgi i nie tylko.