21 grudnia, podczas Wigilii Miejskiej, harcerze z Hufca Radom Związku Harcerstwa Polskiego przekazali na ręce burmistrza miasta Pionki, Roberta Kowalczyka Betlejemskie Światło Pokoju, które odpalane jest od płomienia wiecznego ognia w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
Wigilia Miejska w tym roku odbyła się na terenie Ogródka Jordanowskiego. Została jak zawsze zorganizowana z myślą o mieszkańcach, szczególnie tych samotnych i ubogich, choć jak każdego roku wzięli w niej udział ci wszyscy, którzy zechcieli we wspólnym gronie spędzić ten przedświąteczny czas w miłej atmosferze.
Mimo wyjątkowo deszczowej i wietrznej pogody na terenie Ogródka Jordanowskiego zgromadzili się mieszkańcy, którzy oprócz wspólnego kolędowania, mieli okazję skosztować wigilijnych potraw przygotowanych przez instytucje miejskie i placówki oświatowe. Przy namiotach Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ustawiały się kolejki chętnych po wyśmienite pierogi, sałatki, barszcz czerwony, kapustę z grochem, różnorodne ciasta i wiele innych pyszności.
Miejska Wigilia rozpoczęła się od występu artystyczno-wokalnego podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy każdego roku z wielkim zaangażowaniem przygotowują przedstawienie z Narodzin Chrystusa oraz Pokłonu Trzech Króli. Nie zabrakło księży z pionkowskich parafii: ks. Roberta Kowalskiego, Wojciecha Tyburcego i Mariusza Wincewicza, który odmówił modlitwę oraz złożył życzenia:
– Moi drodzy, ta prawda o przyjściu Boga na świat niech nieustannie gości w waszych sercach, bo to jest ważne, żebyśmy pamiętali, że dzień Bożego Narodzenia to nie jest ten jeden dzień w roku, na który mamy się przygotowywać, bo nie jeden dzień w roku mamy kochać, nie jeden dzień w roku mamy być tymi, którzy obdarowują się wzajemnie życzliwością, dobrym słowem, czynem, nie jeden dzień w roku mamy być tymi, którzy zamiast słów przekleństwa niosą słowo błogosławieństwa. I życzę wszystkim i każdemu z nas z osobna, w imieniu nas, kapłanów pracujących w pionkowskich parafiach, abyśmy o tym pamiętali, że dzień Bożego Narodzenia to nie jeden dzień w roku, bo dobra nie można zamykać na ten jeden dzień. Ale żebyśmy tez pamiętali o tym, że sztuką nie jest kochać ludzi tylko dobrych, o czym przypomina też ta prawda przyjścia Syna Bożego na świat. Niech nowonarodzone dziecię Jezus umacnia swym błogosławieństwem nas wszystkich, niech obdarza pokojem, życzliwością i wszelkim dobrem wszystkich na ten czas wspólnego świętowania dzisiaj, w naszych domach, w naszych parafiach, niech Pan Bóg wzmacnia swą łaska, swym błogosławieństwem. Wszystkim też szczęśliwego, dobrego Nowego Roku. Szczęść Boże.
Burmistrz Robert Kowalczyk stwierdził, że wigilie miejskie nie mają szczęścia do pogody – w ubiegłym roku mróz i śnieżyca, w tym za to intensywne opady deszczu i silny wiatr.
– Mam nadzieję, że w naszych sercach w te święta zapalimy ciepły ogień i spowodujemy, że te święta, dla wszystkich nas będą ciepłe w naszych domach. Życzę wam, szanowni mieszkańcy wszystkim tego, aby w naszych domach zapanował spokój, radość i ta świąteczna atmosfera. Żebyśmy wszyscy znaleźli pod choinką wymarzony przez siebie prezent i żebyśmy te święta spędzali w gronie najbliższych i tych, z którymi te święta chcemy spędzić. W imieniu własnym życzę państwu zdrowych, spokojnych świat, a także tego żebyśmy mogli ze spokojem, z nadzieją patrzeć na przyszły 2024 rok.
Wiceburmistrz Kamila Kaczorowska dołączyła do życzeń burmistrza i podziękowała serdecznie wszystkim, którzy przygotowali to przedświąteczne spotkanie: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Pionkach, bo dzięki jego pracownikom wszystko mogło zostać dopięte, Pionkowskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Warsztatom Terapii Zajęciowej, wszystkim placówkom oświatowym, które przygotowały pyszne potrawy dla mieszkańców, szczególnie tych potrzebujących. To właśnie z myślą o samotnych i potrzebujących organizowane są tradycyjne przedświąteczne spotkania opłatkowe. Wspólne kolędowanie to dla wielu mieszkańców naszego miasta jedyny moment by móc poczuć magię świąt i spędzić ten czas w rodzinnej atmosferze, kosztując wigilijnych potraw. Świąteczną oprawę muzyczną zapewniła Olga Nawara z Zespołem śpiewając z mieszkańcami polskie kolędy i pastorałki, które uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie.
Harcerze z Hufca Radom Związku Harcerstwa Polskiego przekazali Robertowi Kowalczykowi wieczny ogień, który od ponad 30 lat w historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, wyrusza z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas pojednania, wzajemnej życzliwości i przyjaznych chwil. To czas otwartych serc i moc zrozumienia. Święta to nie tylko dom pełen gości, bogato zastawionego stołu, wartościowych prezentów pod choinką. Święta to my i dlatego warto było uczestniczyć w wigilijnym wydarzeniu miejskim, by zatrzymać się na chwilę i spędzić czas z tymi, którzy przyszli z najwartościowszym prezentem – szczerymi życzeniami płynącymi z głębi serca… W życiu bywa i tak, że świąteczny czas przysłonięty jest samotnością, stąd właśnie pomysł wspólnego kolędowania.