Ostatni dzień lutego przyniósł dobre wiadomości. Komisja Europejska po analizie planu przywrócenia praworządności podjęła decyzję o odblokowaniu pieniędzy dla Polski. Dla Pionek oznacza to możliwość otrzymania środków finansowych w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, a więc remontu i adaptacji budynku po byłej harcówce ZHP przy ulicy E. Orzeszkowej.
Budynek, gdzie mieścić się będzie filia żłobka jest własnością miasta i został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. W maju 2023 r. miasto otrzymało promesę na adaptację budynku na potrzeby żłobka, po wcześniej złożonym wniosku w ramach konkursu Ministerstwa Rodziny i Spraw Społecznych. Pieniądze miały do nas trafić, jak tylko KE uruchomi pieniądze dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. Miasto posiada pełną dokumentację projektową i kiedy tylko otrzyma pozwolenie na budowę ruszą prace. Najprawdopodobniej żłobek będzie gotowy do końca 2024 r, a mieścić się w nim będą dwie grupy żłobkowe. Do dyspozycji będzie sala leżakowania, sala zabaw i zaplecze sanitarno-higieniczne, a także szatnie i zaplecze kuchenne. Na zewnątrz na potrzeby najmłodszych Pionkowian powstanie plac zabaw, a dla rodziców parking.
Utworzenie filii żłobka to zwiększenie miejsc opieki dla maluchów. W tej chwili Wesoły Pajacyk może przyjąć tylko 40 dzieci, a po otwarciu żłobka przy ul. E. Orzeszkowej – kolejnych 32. To świetna wiadomość przede wszystkim dla rodziców, którzy chcieliby wrócić do pracy zawodowej, ale nie mają komu powierzyć opieki nad maluszkiem. Środki z KPO, które trafią do miasta mają pokryć 100% kosztów adaptacji obiektu.
Przyjęcie promesy musiało zostać zaakceptowane przez radnych miejskich, którzy w ten sposób mieli wyrazić zgodę na otwarcie filii. Za utworzeniem żłobka przy ul. E. Orzeszkowej głosowali: Stanisław Pacan, Kamil Panufnik, Krzysztof Bińkowski, Zbigniew Belowski, Dawid Jaroszek, Piotr Nowak i Grzegorz Wąsik. Przeciwnikami tej inwestycji byli: Paweł Abramowicz, Tomasz Łyżwa i Wojciech Maślanek, a od głosu wstrzymali się Anna Wierzycka i Paweł Kobylas.
Utworzenie filii żłobka miejskiego to konsekwencja pomysłu z 2016 r. o utworzeniu oddziału żłobkowego w miejskim przedszkolu Lipowy Zakątek. Taką propozycję złożył wówczas Kazimierz Myśliwiec. Ponieważ pojawiła się możliwość pozyskania środków zewnętrznych na adaptację budynku po dawnym ZOL przy ul. Jordanowskiej 1 i utworzenia samodzielnej placówki, miasto skorzystało z tego rozwiązania. Od samego początku było wiadomo, że potrzeby są większe niż możliwości, więc w tej kadencji również zaczęto poszukiwać rozwiązania zwiększenia opieki żłobkowej.
Środki z KPO trafią do miasta w ramach inwestycji A4.2.1 Wsparcie programów dofinansowania miejsc opieki nad dziećmi (żłobki, kluby dziecięce) w ramach MALUCH+.