W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przez miasto przeszła uroczysta procesja eucharystyczna, która zgromadziła we wspólnocie modlitwy duchownych i wiernych pionkowskich parafii. Jak zawsze pojawiły się tradycyjne elementy, takie jak przydrożne ołtarze czy kwiaty sypane przez dzieci.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie Boże Ciało obchodzona jest w kościele katolickim jako pamiątka ustanowienia sakramentu Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Odbywa się 60 dni po Wielkanocy oraz 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego i tego dnia odbywają się procesje. Podczas procesji sypane są kwiatki i stawiane cztery ołtarze, między którymi wędrują uczestnicy procesji. Ołtarze symbolizują cztery Ewangelie, ale też cztery żywiło i strony świata. Co podkreśla uniwersalny charakter wiary katolickiej i misję głoszenia ewangelii wszystkim ludziom.
Mieszkańcy Pionek każdego roku licznie uczestniczą w tym wydarzeniu, które jest publiczną manifestacją wiary. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Niesiono podczas nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i Polsce.
Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół właściwie w Wielki Czwartek, jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę, dlatego od XIII w. obchodzone jest osobne święto Bożego Ciała. W 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie - wówczas zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w transsubstancjację (przemiana chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa). Korporał, na który spadły krople krwi, jest przechowywany w katedrze w miejscowości Orvieto.
fot. Kurier Pionkowski