Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany statusu pobytu w Polsce z ochrony tymczasowej na korzystniejszy pobyt tymczasowy. Ustawa przedłuża legalność pobytu obywateli Ukrainy do 30 września 2025 r. i wprowadza szereg zmian w zakresie narzędzi wsparcia uchodźców.
Znowelizowana ustawa wygasza wypłatę świadczenia pieniężnego za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy (art. 13 i 13a zostały uchylone) – świadczenie będzie wypłacane za pomoc udzieloną obywatelom Ukrainy w okresie do 30 czerwca 2024 r., zaś wnioski o jego wypłatę będzie można składać w terminie miesiąca od ostatniego okresu objętego wnioskiem, nie później niż do 31 lipca 2024 r. Wnioski złożone w tym okresie będą rozpatrywane na dotychczasowych warunkach.
Od dnia 1 lipca 2024 r. do spraw zapewnienia zakwaterowania obywatelom Ukrainy, o których mowa w art. 13, stosuje się art. 68, zgodnie z nowelizacją osoba użyczająca lokal może w każdej chwili pisemnie wezwać obywatela Ukrainy do jego opuszczenia, wyznaczając termin na opuszczenie lokalu nie krótszy niż 14 dni. Na wniosek osoby użyczającej lokal lub obywatela Ukrainy wezwanego do opuszczenia lokalu, wojewoda może zapewnić pomoc na zasadach określonych w art. 12.
Obywatele Ukrainy, którzy nadal będą wymagali wsparcia po wejściu w życie znowelizowanej ustawy, mogą się zgłaszać do Wojewody Mazowieckiego, który może udzielić im pomocy, wskazując wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania. W tej sprawie należy skontaktować się z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie pod całodobowym numerem telefonu 987.
Treść ustawy została opublikowana w Dzienniku Ustaw RP (Dz.U. z 2024 r. poz. 854).