Pionki rozpoczynają obchody 70-lecia nadania praw miejskich. Z tej okazji przygotowana została moc atrakcji rozłożonych na 7 weekendów. Świętowanie obchodów nie będzie tylko jednym uroczystym dniem, lecz całą serią dostępnych i darmowych wydarzeń, gdzie każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie. A to wszystko po to, aby zintegrować mieszkańców, stworzyć impuls do rozmów, do wspomnień oraz odkrywania na nowo naszej małej ojczyzny.
7 weekendów, to 7 dekad istnienia Pionek jako miasta. To 7 weekendów różnorodnych wydarzeń, dzięki którym zarówno dzieci, młodzież, dorośli, jak i seniorzy znajdą atrakcje, które ich zainteresują i zachęcą do wspólnego świętowania. Zobacz, jakie atrakcje Miasto przygotowało z okazji tych obchodów!
Muzyczna uczta dla koneserów muzyki i fanów tańca
Wydarzeniem inaugurującym cykl wyjątkowych weekendów będzie koncert w ramach Letniej sceny Powiatowego Instytutu Kultury. Podczas trzech odsłon przed publicznością wystąpią artyści, którzy zagrają znane i lubiane przeboje z dawnych lat oraz te współczesne. Dzięki takiej kompozycji Letnia scena otworzy się dla wszystkich.
Smakowite akcenty koncertów w plenerze w ramach poczęstunków zapewnią: restauracja KREDENS działającą na terenie miasta, Stacja Smak oraz Cukiernia TM Tamary Maciąg. W menu fundatorów żurek z kiełbasą, kiełbaski z grilla, zupa gulaszowa oraz słodkości.
Powrót do przeszłości, czyli „wiejsko-miejska potańcówka na dechach”
Nie trzeba umieć tańczyć, aby dobrze bawić się w klimacie potańcówki „na dechach” w stylu ludowo-miejskim. To bez wątpienia powrót do dawnych tradycji, kiedy mieszkańcy spotykali się na podobnych zabawach, by tańczyć pod gołym niebem w rytm przebojów. Popularne kiedyś potańcówki stają się znów modne w całym kraju i to nie tylko wśród starszego pokolenia. Polkę, walczyka, fokstrota czy oberka tańczyć mogą wszyscy – od dzieci po seniorów – a muzyka od zawsze łagodziła obyczaje i łączyła pokolenia.
Sierpniowe wieczory z muzyką pod patronatem PIK i nie tylko
Letnia scena PIK to również sierpniowe koncerty. Radomski zespół „Renesans” ma na swoim koncie kilkaset występów, kilkadziesiąt nagranych utworów i tysiące fanów. Amatorskie utwory i covery zabrzmią jak dawniej w naszym mieście. Przed publicznością wystąpi też znany i lubiany zespół o wdzięcznej nazwie „Nicponie”, który wniesie do naszego miasta „Tyle słońca…”. Wirtuozeria, ogromne poczucie humoru i muzyczna wyobraźnia „Nicponi” podbijają serca publiczności. W repertuarze znajdują się dawne szlagiery, przeboje PRL i hity współczesne. To, co je łączy, to awangardowe brzmienie tradycyjnej kapeli warszawskiej.
Warto tutaj zaznaczyć, że w okresie wakacji odbędzie się wiele cyklicznych imprez sportowych, a wśród nich także te o ogólnopolskiej randze. Będą między innymi: bieg uliczny, rozgrywki siatkówki plażowej czy chociażby turniej Beach Scoccer. Miejski Ośrodek Kultury zaprosi nas również na kolejną edycję wydarzenia „Lew do Panny”, a w miejskim kalendarzu imprez odnajdziemy również coś dla podniebienia, czyli „Żarciowozy”, które w ubiegłym roku cieszyły się dużą popularnością.
Przechadzka z pasją historycznymi zakamarkami miasta
Bogatą historię Pionek poznać i powspominać będzie można podczas historycznego spaceru z profesorem Markiem Wierzbickim, który w niebanalny sposób poprowadzi śladami najważniejszych dla miasta wydarzeń i ciekawych postaci. Ta nietuzinkowa przechadzka odbędzie się w rocznicę wybuchu II wojny światowej, kiedy to Państwowa Wytwórnia Prochów i Materiałów Kruszących Pionki trafiła pod zarząd niemieckiego Dowództwa Wojsk Lądowych i SS oraz została przemianowana na Pulverfabrik Pionki.
Spacer we wczesnych godzinach popołudniowych oraz rozmowa o rozwoju miasta i losach mieszkańców będzie wstępem do udziału w tradycyjnej mszy świętej upamiętniającej tę ważną rocznicę.
Harmonia dźwięków i smaków na Stadionie Miejskim
Świetna muzyka, którą kochają całe pokolenia i smakołyki uwielbiane przez wszystkich, to gwarancja spędzenia miło czasu z przyjaciółmi czy rodziną, a koncertowo-piknikowy klimat będzie wspaniałą okazją do nawiązania nowych znajomości.
We wrześniu na boisku głównym Stadionu Miejskiego zobaczymy gwiazdy lokalnej sceny muzycznej. Wybór artystów nie jest przypadkowy. Huberta Danasiewicza mieszkańcom przedstawiać nie trzeba, a zespół Alicetea czy Jan Majewski, to radomscy wykonawcy. Miasto Pionki jest przecież częścią Powiatu Radomskiego, więc wszyscy artyści z tego terenu są naszymi sąsiadami. Mówiąc więc o integracji i zachęcając mieszkańców do nawiązywania nowych relacji w mieście, nie moglibyśmy postąpić inaczej. Dlatego wspieramy i promujemy naszych sąsiadów, dając im możliwość zaprezentowania swojej twórczości muzycznej.
A to nie wszystko! Na bocznym boisku pojawią się stoiska przepełnione lokalnymi pysznościami. Smakołyki regionalne będzie można nabyć od pań z zaproszonych Kół Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych wystawców.
Ponadczasowe zabawy podwórkowe na pionkowskich osiedlach
Przyjaźnie na całe życie rodzą się na podwórkach. Zabawa z rówieśnikami, przy wsparciu starszego rodzeństwa, rodziców czy dziadków, to najlepszy okres, który z rozmarzeniem wspomina się po latach. By te wspomnienia stworzyć, trzeba czasem zainicjować osiedlowe harce z animatorami, licznymi atrakcjami, konkursami i nagrodami.
Jeden z wrześniowych weekendów będzie więc poświęcony najmłodszemu pokoleniu Pionkowian. Dzieci będą mogły poznać podwórkowe zabawy sprzed lat we współczesnej wersji. Animatorzy z Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach oraz Pionkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zapewnią dzieciom moc atrakcji, m.in.: zabawy plastyczne i muzyczne oraz wiele aktywności ruchowych z nagrodami. Nie zabraknie oczywiście uwielbianych przez wszystkie dzieci zmywalnych tatuaży oraz malowania twarzy i innych przyjemności, które sprawią, że popołudnie na własnym podwórku będzie wyjątkowe.
Ideą osiedlowych animacji jest spędzenie czasu w miejscach, które dzieci znają, a jednocześnie logistycznie są dogodne dla ich opiekunów, bez konieczności przemierzania całego miasta. Lokalizacje nie są przypadkowe – to okazja, by odkryć potencjał miejskich podwórek.
Inteligentny humor, czyli kabaret komentuje życie
„My są z miasta”, to tytuł nietuzinkowego spektaklu pionkowskiej grupy kabaretowej, która podczas swoich występów bawi do łez każde pokolenie. Spotkanie z grupą AGAT to gwarantowana dawka dobrego humoru i wyszukanego, ale zarazem subtelnego żartu z nas samych. Warto na to wydarzenie zabrać znajomych, rodzinę, najbliższych sąsiadów, dzieci, wnuki i każdego, kto lubi śmiać się do łez.
Amatorska Grupa Kabaretowa AGAT działa już od ponad dekady. Każde przedstawienie to duża dawka śmiechu i dobrego humoru, ale przede wszystkim pełna widownia, a z każdym kolejnym spektaklem powiększa się grupa sympatyków tej formacji. Autorskie skecze, przeróbki znanych i lubianych piosenek, ciekawa aranżacja oraz wspaniała gra aktorska, to gwarancja mile spędzonego czasu. Przed spektaklem każdy widz otrzymuje promesę wyjścia z wydarzenia w doskonałym humorze, po ogromnej dawce beztroskiego śmiechu, który jest najdoskonalszym lekarstwem na wszystkie troski, a przy okazji najprzyjemniejszym ćwiczeniem fizycznym.
Literackie opowieści o Pionkach autorstwa Jarka Maślanka
Wśród znanych mieszkańców miasta jest też prozaik i dziennikarz, spod którego pióra wyszło kilka popularnych powieści, których akcja rozgrywa się właśnie w Pionkach. Dla czytelników spoza miasta tło powieści być może nie ma większego znaczenia, ale dla Pionkowian to wspaniała podróż przez fikcję literacką pośród rzeczywistej scenerii.
Autor znanych i lubianych powieści spotka się z czytelnikami w październikowe, piątkowe popołudnie w Miejskim Ośrodku Kultury. To tam będziemy mogli podyskutować o literaturze, porozmawiać o książkach Jarosława Maślanka i poprosić go o autograf. Autor „Haszyszopenki N”, „Liczb ostatnich”, „Klekotu tysięcy patyków” z pewnością ma niejedną ciekawą historię do opowiedzenia. Chociażby taką, którą osadził na stronach „Apokalypsia’89”, opowiadającej o pewnym miejscu w Pionkach, które kiedyś funkcjonowało pod nazwą Hotel Lampart, a dziś jest siedzibą władz miasta.
Spotkanie autorskie z Jarosławem Maślankiem z pewnością będzie wspaniałą okazją, by uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania – czy ktoś konkretny był pierwowzorem bohaterów i skąd pomysł, by wydarzenia rozgrywały się właśnie u nas.
Hity z czarnej płyty – muzyczne centrum winyli
Jedno z ostatnich wydarzeń w październiku to Winylownia. Ukłon w stronę przemysłowej i rozrywkowej historii naszego miasta, z którą związane były całe pokolenia mieszkańców. Winyl z pronitowskim Słowikiem był znany w Polsce i na świecie, a Pionki kojarzyły się z największymi przebojami, bo to w naszym mieście była tłocznia winylowych płyt z hitami.
Opowieści o popularności czarnego krążka, historii jego produkcji i wszystkiego, co kręciło się wokół winyla, nie może więc zabraknąć podczas obchodów 70-lecia. Stowarzyszenie „Miasto Winyli” przypomni o muzycznych korzeniach miasta i kolekcjonerskich czarnych krążkach. Płyty gramofonowe wciąż są bardzo popularne, a prawdziwe „winylowe perełki” można będzie nabyć na Giełdzie Winyli, a „Hity z Pronit płyty” usłyszymy podczas muzycznego konkursu.
70 lat za nami – finałowa gala obchodów jubileuszu
Obchody jubileuszu trwać będą przez cztery miesiące, a wiele cyklicznych wydarzeń miejskich przeplatać się będzie z weekendowymi rozrywkami organizowanymi specjalnie na tę okazję. Zwieńczeniem cyklu „7 weekendów na 70-lecie miasta Pionki” będzie uroczysta gala, której przebieg ma być prawdziwą niespodzianką.
Gościć będziemy wiele znakomitych osób i gwiazdy estrady. Oficjalnie nagrodzeni zostaną zwycięzcy konkursów przeprowadzanych w ramach 7 weekendów. Możemy spodziewać się zaskakujących elementów i bogatego scenariusza uroczystości, więc warto zarezerwować sobie czas już teraz!