Automobilklub Radomski zaprasza do udziału w projekcie „Senior w aucie – sprawny i bezpieczny – Edycja II”. To zajęcia aktywizujące, przeznaczone dla osób 55+, będących uczestnikami ruchu drogowego w roli kierowcy. W projekcie mogą wziąć udział osoby posiadające prawo jazdy kat. B. Warsztaty mają charakter otwarty i będą całkowicie bezpłatne.
Celem zadania jest zwiększenie samodzielności oraz aktywności seniorów i przeciwdziałanie ich marginalizacji społecznej, przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu z uwagi na wzrost natężenia ruchu drogowego, a także liczne zmiany w przepisach prawa o ruchu drogowym.
Na czym polega szkolenie?
Każdy z uczestników będzie mógł uczestniczyć w jednym spotkaniu. W ramach warsztatów odbędą się jazdy szkoleniowo-sprawnościowe samochodem po torze Automobilklubu Radomskiego z instruktorem. Uczestnicy będą mogli sprawdzić oraz podnieść umiejętności z zakresu techniki jazdy.
W trakcie warsztatów uczestnicy wezmą udział w zajęciach:
- z funkcjonariuszem policji – pogadanki, projekcje filmów i prezentacje multimedialne dotyczące przepisów prawa o ruchu drogowym i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym również w roli pieszego czy rowerzysty,
- z ratownikiem medycznym – zajęcia z udzielania pierwszej pomocy oraz zajęcia z ratownictwa drogowego, w tym możliwość ćwiczeń z zakresu ratownictwa drogowego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na drodze, a także symulacja ratowania uczestników wypadku drogowego: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, podstawy udzielania pierwszej pomocy, urazy typowe dla wypadków komunikacyjnych, zarządzanie akcją ratunkową,
- jazdy na 4 samochodach:
- jazdy sprawnościowo-szkoleniowe samochodem wyposażonym w troleje – symulacja poślizgu kontrolowanego, która umożliwi uczestnikom sprawdzenie posiadanych umiejętności z zakresu techniki jazdy – wychodzenia z poślizgu,
- jazdy sprawnościowo-szkoleniowe samochodem z talerzem Stewarta – umożliwienie uczestnikom sprawdzenia posiadanych umiejętności z zakresu techniki jazdy – płynność jazdy,
- jazdy sprawnościowe samochodem w alkogoglach – symulacja jazdy pod wpływem alkoholu, umożliwienie uczestnikom sprawdzenia w bezpieczny sposób jak wpływa spożycie alkoholu na zdolności psychoruchowe kierowców,
- jazdy po torze.
Co jeszcze w ramach projektu?
Uczestnicy będą mogli wykonać badania kontrolne stanu technicznego pojazdów prowadzone przez Stację Kontroli Pojazdów Automobilklubu Radomskiego. Sprawdzony zostanie ogólny stan techniczny pojazdu oraz wskazane ewentualne wymagające naprawy usterki. Poznają również pełny zakres obsługi codziennej pojazdu, która ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Diagności przypomną także o sezonowych niezbędnych czynnościach typu wymiana opon, sprawdzenie stanu oleju itp. Wizyta w SKP ustalana będzie indywidualnie w dogodnym dla uczestnika czasie w okresie sierpień-wrzesień 2024 r.
Dodatkowe szkolenie dla motocyklistów
W warsztatach dodatkowo mogą wziąć udział 4 osoby, które oprócz posiadania prawa jazdy kat. B posiadają również prawo jazdy kat. A oraz własny motocykl. Osoby te wezmą udział w standardowym szkoleniu i przejdą dodatkowe szkolenie z instruktorem sportu motocyklowego. W ramach zajęć uczestnicy przystąpią do jazdy na torze motocyklowym na własnym motocyklu z instruktorem sportu motocyklowego.
Dodatkowe korzyści
W trakcie warsztatów przeprowadzone zostaną konkursy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej itp. Zwycięzcy konkursów otrzymają tematyczne upominki.
Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy dyplom-certyfikat udziału w projekcie.
Szkolenie przeprowadzone będzie na obiekcie „KARTODROM – RADOM” wchodzącym w skład infrastruktury Automobilklubu Radomskiego, ul. Warszawska 17/21 26-600 Radom. Znajdują się tam m.in.: sale wykładowe, tor kartingowy posiadający homologacje krajowe w sportach motorowych, place, parkingi.
Liczba miejsc ograniczona – o przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 507114102, na stronie internetowej automobilklub.radom.pl oraz na fb Automobilklubu Radomskiego.
Zadanie jest finansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego i odbywać się będzie pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego.