7 września 2019 r. już po raz VIII odbyła się akcja Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem w całym kraju czytano Nowele Polskie. Także w naszym mieście, w Centrum Aktywności Lokalnej mieszkańcy Pionek czytali fragmenty nowel wybranych przez Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę - „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”, czyli „teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”.
Wspólne czytanie zorganizowane zostało przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Pionkach oraz Centrum Aktywności Lokalnej. Fragmenty nowel czytali: ks. Mariusz Wincewicz, wiceburmistrz Miasta Pionki Kamila Kaczorowska, Barbara Gaworek „Barwy Życia”, Irena Nalewajko „Kontrast”, Grażyna Gola „Agat”, Halina Czerwińska – Uniwersytet Trzeciego Wieku, Zuzanna Rdzanek uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Pionkach i Hanna Monkosa uczennica Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Pionkach. O oprawę muzyczną zadbały uczennice Społecznego Ogniska Muzycznego - Katarzyna Machniak i Milena Alot.
Po raz pierwszy Narodowe Czytanie w naszym mieście odbyło się w 2013 r. i za każdym razem organizowane jest w innym miejscu przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Pionkach. W tym roku po raz pierwszy w budynku Centrum Aktywności Lokalnej. Narodowe Czytanie poprowadzili: dyrektor MBP Marta Kwapisiewicz i dyrektor CAL Marcin Alot.
Ideą Narodowego Czytania jest popularyzacja najwybitniejszych dzieł literatury narodowej. W tegorocznej edycji czytano nowele: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza , „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” Henryka Rzewulskiego. Wiele z tych lektur jest doskonale znanych miłośnikom polskiej literatury, ale niektóre tytuły umknęły w pamięci i warto je było odświeżyć. Szczególnie iż utwory te reprezentują różne epoki i style, a „łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury” – czytamy w liście Prezydenta RP.
Tegoroczne Narodowe Czytanie propagujące czytelnictwo odbyło się w ponad trzech tysiącach miejsc w Polsce i 31 krajach świata. Pionki znalazły się na liście miast, którym wspólne i publiczne czytanie przypadło do gustu. W przyszłym roku przeczytamy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Utwór ten to opowieść o żądzy władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza.