W dniu 30 września 2019 roku odbyła się XIV Sesja Rady Miasta na której radni głosowali wniosek o odwołanie radnego Wojciecha Maślanka z funkcji przewodniczącego. Wniosek wniosło 5 radnych zgodnie z zapisami Ustawy o samorządzie gminnym – art. 19 ust. 4: odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczących następuje na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy w trybie określonym w ust. 1, czyli bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.
Z uzasadnienia wniosku wniesionego pod obrady można wyczytać iż radnym nie podoba się postępowanie przewodniczącego, który zachowuje się w sposób niegrzeczny, arogancki oraz wyniosły w stosunku do radnych mających odmienny pogląd. Permanentnie zaogniania sytuację i tak już trudną oraz skomplikowaną dotyczącą współpracy pomiędzy organem wykonawczym (Burmistrz Miasta Pionki), a stanowiącym (Rada Miasta Pionki). Zdaniem składających wniosek, radny Wojciech Maślanek za wszelką cenę pozostać musi w opozycji do każdej osoby, która pełni funkcję organu wykonawczego. Po dokonanym wyborze radnego Maślanka na funkcję przewodniczącego w sposób nietaktowny, bezczelny, niekoleżeński i uszczypliwy poczynił uwagi swojemu kontrkandydatowi używając słów „Chciałem na wstępie podziękować Tomkowi Łyżwie, mojemu kontrkandydatowi w wyborach. Tomek, dziękuję jeszcze raz za to, że stanąłeś do walki uczciwej. Nota bene nie wiem czy był partyjny instruktaż z Radomia, nie zadziałał panie Tomaszu.”
Klub Radnych PiS poparł złożony wniosek, aby „doszło do głosowania i żeby zamknąć temat”, jak zapowiedział radny Piotr Nowak.
Po wysłuchaniu uzasadnienia radni wyłonili spośród siebie członków komisji skrutacyjnej (Anna Wierzycka, Iwona Wydmuch, Tomasz Łyżwa i Paweł Kobylas), która przygotowała 13 kart do głosowania z uwagi na nieobecność radnej Wioletty Grzywacz oraz wcześniejszego zgłoszenia przez radnego Wojciecha Maślanka wycofania się z głosowania. W ostatniej chwili przewodniczący złożył swój akces i komisja przygotowała 14 kartę do głosowania.
Głosowanie bezwzględną większością ustawowego składu rady czy też bezwzględną większością głosów radnych biorących udział w głosowaniu oznacza, że ilość radnych biorących udział w głosowaniu musi wynosić co najmniej połowę ustawowego składu rady – obecnych minimum 8 radnych, z czego 5 musiałoby oddać głos za odwołaniem. W dzisiejszym głosowaniu, przy pierwotnych zamierzeniach głosować miało 13 radnych z czego większość stanowiłaby liczba 7 głosów. Przy 14 głosujących wynik odwołujący stanowiłoby 8 prawidłowo oddanych głosów.
Jak mówił przedstawiciel Klubu Radnych PiS "temat został zamknięty" - siedmiu radnych zagłosowało za pozostawieniem Wojciecha Maślanka na stanowisku przewodniczącego Rady Miasta, a pozostałych siedmiu chciało jego odwołania. W wyniku braku bezwzględnej większości podczas głosowania, uchwała nie została podjęta, a wnioskodawcy wycofali jej projekt z porządku obrad XIV Sesji.