W 2020 roku Gmina Miasto Pionki pozyskała środki finansowe w formie dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza”.
Zgodnie z wymogiem dla wszystkich gmin z terenu województwa mazowieckiego środki te przeznaczono na inwentaryzację źródeł niskiej emisji potocznie zwanych „kopciuchami”. Prace terenowe trwały od 19 października do 4 grudnia 2020 r., a inwentaryzacja wykonywana była metodą bezpośrednią.
Wbrew pozorom, zadanie objęło nie tylko posesje jednorodzinne, ale wszystkie źródła ciepła, w tym w szczególności: w lokalach mieszkalnych, handlowych, usługowych i użyteczności publicznej, w których wytwarza się ciepło, wykorzystywane, zarówno do celów grzewczych, jak i do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podczas ankietyzacji mieszkańców zbierane były informacje zgodne z Wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego. W drugiej połowie listopada wprowadzona została również możliwość wypełnienia ankiety w formie telefonicznej poprzez infolinię.
Inwentaryzacją zostały objęte 6 983 budynki i lokale (w tym 1812 budynków mieszkalnych jedno i wielorodzinnych). Dane pozyskano dla 6115 budynków i lokali, natomiast w przypadku 868 punktów adresowych były to odmowy wypełnienia ankiety lub mieszkańcy byli nieobecni podczas kilkukrotnych wizyt.
Realizacja powyższego zadania pozwoli Gminie na stworzenie bazy danych umożliwiającej prowadzenie szczegółowej ewidencji indywidualnych źródeł ciepła oraz opracowanie i wdrożenie dokładnego harmonogramu wycofywania urządzeń nieefektywnych energetycznie i środowiskowo.
Dodatkowo należy przypomnieć, iż w 2017 roku Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową. Jest to akt prawa miejscowego, który obowiązuje wszystkich mieszkańców województwa, samorządy oraz podmioty działające na jego terenie, a także ma przyczynić się do zapewnienia czystego powietrza na Mazowszu. Ograniczenia i zakazy wymienione w uchwale dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, czyli właścicieli w szczególności:
- pieców,
- kominków,
- kotłów, w tym kotłów wchodzących w skład zestawów zawierających kotły na paliwo stałe, ogrzewacze dodatkowe, regulatory temperatury i urządzenia słoneczne.
Od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).
Spalanie wyżej wymienionych paliw powoduje wysoką emisję do powietrza substancji mających negatywny wpływ na zdrowie ludzi, a także na stan środowiska naturalnego. Wymiana przestarzałych kotłów i stosowanie paliw dobrej jakości wpłynie na znaczną poprawę czystości powietrza, a także zdrowia mieszkańców.