Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu informuje, iż w dniu 21 sierpnia otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego- Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badań mówiący o wykryciu materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzika padłego w miejscowości Pionki gmina Pionki. Dzika przekazano do utylizacji, a miejsce znalezienia zwłok poddano odkażaniu.
To pierwszy przypadek wystąpienia afrykańskiego pomoru świń u dzika na terenie powiatu radomskiego.
W związku z powyższym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu, przypomina o obowiązkach z zakresie przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń ( Dz.U. z 20118 r. poz. 360 z późn. zm.), w szczególności: utrzymywania higieny w gospodarstwie, odkażania używanego sprzętu, w tym pojazdów, osobistego wyposażenia, w tym odzieży.
W przypadku podejrzenia wystąpienia ASF u świń należy:
1. Zgłaszać wszelkie niepojące oznaki i objawy nasuwające podejrzenie choroby Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Radomiu lub lekarzowi weterynarii opiekującemu się stadem lub lekarzowi weterynarii w najbliższej lecznicy weterynaryjnej;
2. Pozostawić zwierzęta w miejscu przebywania;
3. Nie wywozić z gospodarstwa zwierząt, zwłok zwierzęcych, produktów pochodzenia zwierzęcego, ściółki, paszy i sprzętu;
4. Uniemożliwić osobom postronnym dostęp do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.
W przypadku znalezienia padłego dzika należy:
1. Oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika, aby ułatwić ich odnalezienie przez odpowiednie służby;
2. Nie dotykać zwłok i pozostawić je w miejscu znalezienia;
3. Zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Radomiu lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego.
4. Osobom mającym kontakt z dzikiem lub będącym w jego pobliżu, nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażania rąk i obuwia.
5. Osoby mające kontakt z dzikiem lub będącym w jego pobliżu, przez 72 godziny po tym fakcie nie powinny wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
6. Myśliwi zobligowaniu są do przestrzegania zasad higieny i bioasekuracji w łowisku.
W związku z zagrożeniem ASF nie należy:
1. Spuszczać psów ze smyczy;
2. Pozostawiać w lesie odpadków żywnościowych;
3. Wywoływać hałasu, który powoduje płoszenia dzików.
Aktualne informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu weterynarii pod linkiem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin